Papež v televizijskem pogovoru: »Letos potujem v Argentino in Polinezijo«
Papež v televizijskem pogovoru: »Letos potujem v Argentino in Polinezijo«
To je le nekaj tematik, o katerih je sveti oče po navedbah spletnega portala Vatican News spregovoril za italijansko pogovorno oddajo Che tempo che fa (Kakšni časi), ki je bila na sporedu v nedeljo, 14. januarja. Z voditeljem oddaje Fabiem Faziem se je pogovarjal prek video povezave iz Vatikana.
Gospod blagoslavlja vse, vsakogar, vsakogar.
Papež je med drugim odgovarjal na vprašanje o dokumentu Dikasterija za nauk vere z naslovom Fiducia supplicans, ki odpira možnost blagoslavljanja parov v »neurejenih« razmerah, vključno z istospolnimi pari, in ki je v svetu sprožil različne odzive. Znova je zatrdil, da »Gospod blagoslavlja vse, vsakogar, vsakogar«, ter pojasnil: »Te ljudi moramo prijeti za roko, ne pa jih že na začetku obsoditi.« Kot je poudaril, je to »pastoralno delo Cerkve«. Pri tem je izpostavil »pomembno nalogo spovednikov«, ki so poklicani, da »odpustijo vse«.
Papež je v sinočnjem pogovoru razkril, da sam - v svojih 54 letih duhovništva - le enkrat ni podelil odveze »zaradi hinavščine dotične osebe«. Poudaril je, da »Gospoda naši grehi ne ganejo, ker je Oče in nas nenehno spremlja,« ter izrazil upanje, da je pekel morda prazen.
Za vojnami je trgovina z orožjem, vztraja papež
Kot že večkrat v zadnjih mesecih, od začetka spopadov na Bližnjem vzhodu, in v skoraj dveh letih od izbruha vojne v Ukrajini je znova odločno obsodil grozote vojne: »Res je, da je vzpostavljanje miru tvegano, vendar je vojna še dosti bolj tvegana.« Ob tem je spregovoril o srečanju z delegacijo otrok iz Ukrajine sredi minulega tedna. »Nihče od njih se ni smejal,« je pojasnil Frančišek. »Otroci se običajno spontano nasmehnejo; dal sem jim čokolado, pa se niso nasmehnili. Pozabili so, kako naj se smejijo, in za otroka je zločin, če pozabi, kako naj se smeji. In to je tisto, kar počne vojna: preprečuje sanjarjenje.«
Kako bomo končali? Kot Noetova barka? To me plaši: sposobnost samouničenja, ki jo danes premore človeštvo.
»Za vojnami,« vztraja rimski škof, »je trgovina z orožjem.« Izrazil je svoj strah pred širjenjem oboroženega spora: »To vojno stopnjevanje me plaši, saj se ob napredovanju vojaških akcij v svetu sprašujemo, kako bomo končali. Zdaj imamo jedrsko orožje, ki lahko uniči vse. Kako bomo končali? Kot Noetova barka? To me plaši: sposobnost samouničenja, ki jo danes premore človeštvo.«
Poziv k »dobro premišljeni« migracijski politiki
Papež je spregovoril tudi o vprašanju migrantov in spomnil na svoj objem s Patom, mladim Kameruncem, ki je v puščavi med Tunizijo in Libijo izgubil ženo in hčerko. Žalujočega moža in očeta je novembra lani sprejel v svoji rezidenci, v vatikanskem Domu sv. Marte. »Pri ravnanju z migranti je toliko krutosti, od trenutka, ko zapustijo svoje domove, do prihoda v Evropo,« je dejal: »Vsakdo ima pravico, da ostane na svojem domu, in tudi pravico, da se preseli.« Frančišek je ob tem pozval k »dobro premišljeni« migracijski politiki, ki bi pomagala, da bi »problem migrantov vzeli v roke« in »odpravili vse te mafije, ki migrante izkoriščajo.
Znova: ne premišljuje o odstopu in »še je živ«
Papež Frančišek je odgovoril tudi na vprašanje o svojem morebitnem odstopu s papeškega položaja. Kot je dejal, »to ni niti misel niti skrb niti želja«. To je možnost, ki je odprta za vse papeže, »vendar zaenkrat ni v središču mojih misli in skrbi, mojih občutkov«.
Ali bo papež načrtovani potovanji lahko udejanjil, je v veliki meri odvisno od njegovega zdravja.
Papež je nato napovedal dve potovanji, ki ju želi udejanjiti v letošnjem letu: avgusta bi rad obiskal nedoločeno državo ali države v Polineziji, proti koncu pa si želi potovati v rodno Argentino. Pojasnil je, da Argentina trenutno preživlja težke čase, saj je pred kratkim zamenjala vlado in se dogaja veliko novega: »Obstaja možnost, da bi v drugi polovici leta odpotoval v Argentino … zdaj se je zamenjala vlada, so nove stvari … Rad bi šel tja. Deset let je že minilo, zdaj lahko grem.«
Frančišek se vse od nastopa papeškega položaja marca 2013 še ni vrnil v svojo domovino; minuli teden ga je na obisk uradno povabil tudi tamkajšnji novi predsednik Javier Milei. Ali bo načrtovani potovanji lahko udejanjil, je v veliki meri odvisno od papeževega zdravja: zaradi pljučne okužbe se recimo ni mogel udeležiti decembrskega podnebnega vrha v Dubaju. Na vprašanje o svojem trenutnem zdravstvenem stanju je sinoči odvrnil: »Še sem živ!«