Papež, sv. Ignacij in topovske krogle
Papež, sv. Ignacij in topovske krogle
Papež Frančišek se je z video sporočilom udeležil slovesnega odprtja Ignacijevega leta, ki ga obhajamo v spomin na ustanovitelja jezuitskega reda, sv. Ignacija Lojolskega (1491-1556).
V svojem sporočilu je Frančišek, ki se je leta 1960 v starosti 22 let tudi sam pridružil redu jezuitov, spregovoril o Ignacijevem spreobrnjenju na severu Španije pred natančno pol tisočletja. Ob tem je omenil tudi - topovsko kroglo.
Video sporočilo, o katerem je poročal tudi Radio Vatikan, je bilo namenjeno za sinočnjo mednarodno spletno molitev z naslovom Romarji z Ignacijem.
Papeževo sporočilo
Dragi prijatelji, počaščen sem, da sem se lahko pridružil tej molitvi za Ignacijevo leto, ki je leto praznovanja spreobrnjenja sv. Ignacija. Upam, da bodo vsi, ki se navdihujejo pri sv. Ignaciju oz. pri ignacijanski duhovnosti, to leto res lahko živeli kot izkušnjo spreobrnjenja.
Pred 500 leti so se v Pamploni vse Ignacijeve posvetne sanje v trenutku razbile na koščke. Topovska krogla, ki ga je zadela, je spremenila tok njegovega življenja in tudi tok sveta. Na videz majhne stvari so lahko pomembne. Topovska krogla je povzročila, da so se Ignacijeve sanje o življenjski prihodnosti razblinile. Bog pa je imel zanj veliko večje sanje. Božje sanje za Ignacijevo prihodnost niso bile osredinjene na Ignacija samega, pač pa na pomoč dušam. Bile so sanje o odrešenju, sanje o njegovem odhodu v širni svet ob spremstvu Jezusa, ponižnega in ubogega.
Ignacij se je spreobračal vse življenje, dan za dnem
Spreobrnjenje je vprašanje za vsak dan. Redko se zgodi enkrat za vselej. Ignacijevo spreobrnjenje se je začelo v Pamploni, vendar se tam ni končalo. Spreobračal se je vse življenje, dan za dnem. To pomeni, da je za vse svoje življenje postavil v središče Kristusa, kar je storil s pomočjo razločevanja. Razločevanju pa ni lastno, da bi bilo takoj vse razjasnjeno, temveč gre za potovanje, ter to, da imamo kompas, s katerim se lotimo poti, ki ima mnoge ovinke in obrate. Je tudi prepuščanje vodstvu Svetega Duha, ki vodi v srečanje z Gospodom.
Na zemeljskem romanju tudi mi, podobno kot Ignacij, srečujemo druge. Ti drugi so smerokazi na poti, ki nam pomagajo držati smer in ki nas vedno znova vabijo k spreobrnjenju. So bratje, so okoliščine, prek katerih nam tudi govori Bog. Poslušajmo jih. Berimo različne okoliščine. Cestni smerokazi za druge smo tudi mi, ko jim kažemo Božjo pot. Spreobrnjenje se vedno dogaja v dialogu, v dialogu z Bogom, v dialogu z drugimi, v dialogu s svetom.
Naj mnogi odkrijejo bogastvo ignacijanske duhovnosti
Prosim za to, da bi vsi, ki se navdihujejo v ignacijanski duhovnosti, mogli skupaj kot ignacijanska družina stopiti na to pot spreobrnjenja. In prosim za to, da bi tudi mnogi drugi odkrili bogastvo te duhovnosti, ki jo je Bog podaril Ignaciju.
Iz srca vas blagoslavljam, da bi bilo to leto resnično navdih za odhod v svet, pomagati dušam, in da bi videli vse stvari nove v Kristusu. Naj bo tudi navdih za to, da bi si pustili pomagati. Nobeden se namreč ne reši sam; ali se rešimo po skupnosti ali pa se ne rešimo. Nihče od nas drugemu ne kaže poti sam. Edino Jezus nam je sam pokazal pot. Mi si jo pomagamo najti in ji slediti le vzajemno.
In naj vas blagoslovi Vsemogočni Bog, Oče, Sin in Sveti Duh. Amen.