Papež pri avdienci: molitev ni telefonski pogovor [VIDEO]
Papež pri avdienci: molitev ni telefonski pogovor [VIDEO]
»Krščanska molitev ne pomeni, da je človek na eni strani telefona in prek slušalke govori z Bogom: ne, Bog je tisti, ki moli v nas! Mi se v molitvi obračamo na Boga po Bogu,« je sveti oče pojasnil vernikom, ki so se danes zbrali na vatikanskem Trgu sv. Petra, in tako v nadaljevanju kateheze o Svetem Duhu v življenju Cerkve prešel od razprave o zakramentih k razpravi o krščanski molitvi, poroča spletni portal Vatican News.
»Posvečujoče delovanje Svetega Duha se poleg Božje besede in zakramentov izraža tudi v molitvi,« je dejal papež in nadaljeval, da ravno zato želi molitvi posvetiti današnje premišljevanje. Kot je spomnil, je Sveti Duh obenem subjekt in objekt krščanske molitve: »To pomeni, da je On tisti, ki daje molitev, in tisti, ki nam je dan z molitvijo.«
Molimo, da bi prejeli Svetega Duha, in prejemamo Svetega Duha, da bi resnično molili.
»Molimo, da bi prejeli Svetega Duha, in prejemamo Svetega Duha, da bi resnično molili,« je pojasnil papež in spomnil, da na ta način molimo kot Božji otroci in ne kot sužnji.
Sveti Duh in molitev
Papež je dejal, da moramo najprej moliti, da bi prejeli Svetega Duha. »Glede tega,« je spomnil sveti oče, »ima Jezus v evangeliju zelo natančne besede: 'Če torej vi, ki ste hudobni, znate dajati svojim otrokom dobre darove, koliko bolj bo nebeški Oče dal Svetega Duha tistim, ki ga prosijo' (Lk 11,13).« Po Frančiškovih besedah je naša molitev »edina moč, ki jo imamo nad Božjim Duhom, in da je Sveti Duh tisti, ki nam daje dar prave molitve«.
V molitvi se Sveti Duh razodeva kot naš zagovornik: pred Očetom nas ne obtožuje, temveč nas brani.
Res je, je dejal papež, da ne vemo, kako naj molimo. Sveti Duh nam prihaja na pomoč v naši šibkosti, »vendar naredi nekaj veliko pomembnejšega«: pričuje nam, tako Frančišek, da smo Božji otroci, in nam na usta položi klic: Abba! Oče!« V molitvi se Sveti Duh razodeva kot naš zagovornik: pred Očetom nas ne obtožuje, temveč nas brani.
»Ne molite kot papige«
Sveti Duh, je nadaljeval papež, ne le posreduje za nas, ampak nas tudi uči, kako naj posredujemo za svoje brate in sestre. Uči nas molitve priprošnje, ta pa je po papeževih besedah »Bogu še posebej všeč, saj je najbolj zastonjska in nesebična«: »Ko nekdo moli za vse, se zgodi, kot je zapisal sv. Ambrož, da vsi molijo za nekoga; molitev se pomnoži.«
Ko molite Gospodovo molitev, molite: Oče! Ti si moj Oče! Molite s srcem in ne z ustnicami – ne kot papige ...
Papež je ob koncu kateheze vse vernike povabil, naj se pripravimo na prihajajoči jubilej in se »združimo s Svetim Duhom, ki po Božji volji posreduje za vse nas«. »Toda prosim: ne molite kot papige! ... Ne … Povejte s srcem: pomagaj mi, Gospod; ljubim te, Gospod! In ko molite Gospodovo molitev, molite: Oče! Ti si moj Oče! Molite s srcem in ne z ustnicami – ne kot papige. Naj nam Sveti Duh pomaga pri molitvi – to tako zelo potrebujemo.«
Poplave v Španiji: papež molil pred Marijinim kipom iz Valencie
Ob sklepu avdience je papež povabil k molitvi za vse, ki v Španiji trpijo za posledicami uničujočih poplav. Na Trgu sv. Petra je danes stal kip Marije Device zapuščenih iz Valencie, mesta, ki ga je naravna katastrofa najbolj prizadela.
»Želel sem, da bi bila tukaj ona, zavetnica Valencie,« je papež dejal pred začetkom avdience. Marijin kip so mu podarili domačini iz Valencie. »Danes na poseben način molimo za Valencio in druge dele Španije, ki trpijo zaradi poplav,« je dejal Frančišek.
Ukrajina, Sveta dežela, Mjanmar
Frančišek je znova pozval tudi k miru sredi vojnega nasilja, ki v zadnjem času pretresa ves svet: »Molimo za mir: ne pozabimo na mučeniško Ukrajino, ki tako zelo trpi; ne pozabimo na Gazo in Izrael … Pred dnevi so ustrelili 153 civilistov, ki so hodili po ulici. To je zelo žalostno. Ne pozabimo na Mjanmar.«
»In prosimo Gospoda,« je sklenil sveti oče, »da bi vedno živeli z upanjem.«