Papež pri avdienci: »Kristjan je po naravi misijonar, tisti, ki oznanja Kristusa« [VIDEO]
Papež pri avdienci: »Kristjan je po naravi misijonar, tisti, ki oznanja Kristusa« [VIDEO]
Kristjani so »po naravi« misijonarji, poklicani, da oznanjajo veselo novico. V težkih razmerah je navdušenje za evangelizacijo še toliko bolj dragoceno, je po navedbah spletnega portala Vatican News poudaril sveti oče.
V vrsti katehez o misijonarski gorečnosti se je Frančišek tokrat osredinil na korejskega svetnika iz 19. stoletja, Andreja Kim Tae-gona (1821-1846), ki je bil prvi korejski katoliški duhovnik in je umrl kot mučenec v starosti 25 let. Pred Andrejem pa so bili laiki tisti, ki so v Koreji prvi oznanjali evangelij, in to sredi velikih nevarnosti, je pripomnil Frančišek in zbranim vernikom položil na srce: »Ali bi bili mi sposobni storiti kaj takega?«
»Ali si Jezusov učenec?« S tem vprašanjem je sveti Andrej stopil v stik z drugimi verniki v podzemlju, kar je bilo zaradi množičnega preganjanja kristjanov življenjsko nevarno. Vprašanje »Si Jezusov učenec?« je bilo torej znamenje priznanja, še več: »Za Andreja Kima je bil 'Jezusov učenec' izraz, ki je povzemal celotno istovetnost kristjana,« je pojasnil papež.
Ne smemo se ustaviti, ne smemo končati svojih prizadevanj za to, kar je bistveno v našem krščanskem življenju, namreč evangelizacija.
Biti Gospodov učenec po njegovih besedah pomeni slediti Njegovi poti. »Zato je kristjan po svoji naravi nekdo, ki oznanja in pričuje o Jezusu,« je nadaljeval Frančišek. Strast za oznanjevanje nam daje Sveti Duh, tako papež, in ta strast postane še bolj dragocena v sovražnem okolju: »Ne smemo se ustaviti, ne smemo končati svojih prizadevanj za to, kar je bistveno v našem krščanskem življenju, namreč evangelizacija.«
Svetniki padejo – in znova vstanejo
Frančišek je poudaril, da se tudi svetniki občasno spotaknejo. Jezusov učenec Peter je »storil velik greh. Vendar je zaupal v Božje usmiljenje in znova vstal«. Vsak vernik bi moral premisliti, kako in kje je mogoče evangelizirati: v družini, med prijatelji: »Govoriti o Jezusu, toda govoriti o Jezusu in evangelizirati s srcem, polnim veselja, polnim moči. In to moč nam daje Sveti Duh. Pripravimo se na prejem Svetega Duha ob bližajočem se prazniku binkošti.«
Povabilo k molitvi za kitajske katoličane
Ob koncu splošne avdience je papež Frančišek spomnil na svetovni dan molitve za Katoliško cerkev na Kitajskem, ki danes sovpada s praznikom Marije, Pomočnice kristjanov. Ta Marijin praznik na poseben način obhajajo v svetišču Šešan v Šanghaju. Papež je v nadaljevanju namenil tudi molitev za ukrajinske mučence.
Papež je zagotovil, da je blizu vsem vernikom na Kitajskem.
Na Trgu sv. Petra v Vatikanu so bili navzoči številni duhovniki kitajske katoliške skupnosti v Italiji in papež je zagotovil, da je blizu vsem vernikom v tej azijski državi. Z njimi »deli veselje in upanje, pa tudi trpljenje tamkajšnjih pastirjev in vernikov«. Izrazil je upanje, da bi evangelij lahko oznanjali »v polnosti in svobodi«.
Molitev za Ukrajino
Papež je prosil tolažbe tudi za prebivalce Ukrajine, kjer se napadi nadaljujejo, ljudje pa živijo v smrti in obupu. Tam je toliko trpljenja, je spomnil Frančišek in svojo molitev naslovil na Marijo, Pomočnico kristjanov, da bi bila vedno blizu ukrajinskemu ljudstvu.