Papež pri Angelusu: Okusite vsakdanje Božje čudeže [VIDEO]
Papež pri Angelusu: Okusite vsakdanje Božje čudeže [VIDEO]
Kot je dejal sveti oče, v evangeliju naletimo na tri geste, ki jih je Jezus ponovil pri zadnji večerji, in sicer darovati, zahvaliti se in podeliti, ki so tudi del evharističnega slavja.
Darovati
Najprej se je po poročanju portala Vatican News osredotočil na vidik darovanja. Evangeljski odlomek nam govori o dečku, ki ima pet hlebov in dve ribi. »To je gesta, s katero priznamo, da imamo nekaj dobrega za dati in izrečemo svoj 'da', četudi je to, kar imamo, premalo glede na potrebe. To je poudarjeno med mašo, ko duhovnik na oltarju daruje kruh in vino in vsakdo daruje samega sebe, lastno življenje. Gre za gesto, za katero bi se lahko zdelo, da je nekaj majhnega, če pomislimo na neizmerne potrebe človeštva, kakor je pet hlebov in dve ribi pred več tisoč glavo množico. Za Boga pa je to osnova za največji čudež, ki obstaja, tisti, v katerem On postane navzoč med nami za zveličanje sveta.«
Zahvaliti se
In kako je razumljena druga gesta, to je zahvaliti se? To pomeni, »reči Gospodu s ponižnostjo, pa tudi z veseljem: 'Vse to, kar imam, je tvoj dar in da se ti zahvalim, ti lahko dam to, kar si mi prvi podaril. Skupaj k tvojemu Sinu Jezusu, lahko dodam to, kar lahko, vsakdo od nas lahko kaj doda. Kaj lahko dam Gospodu? To malo, kar lahko dam? Ubogo ljubezen'. Dati in reči: Rad te imam. Ampak mi smo reveži, naša ljubezen je tako majhna. Toda daj jo Gospodu. Gospod jo bo sprejel.«
Podeliti
Tretja gesta pa je podeliti. »Med mašo je obhajilo, ko se skupaj približamo k oltarju, da bi prejeli Kristusovo telo in kri. Gre za sad daru vseh, ki ga Gospod spremeni v hrano za vse. To je čudovit trenutek, ki nas uči živeti to gesto ljubezni kot dar milosti, tako za tistega, ki da, kot za tistega, ki sprejema.«
Kako je z mojim darovanjem, zahvaljevanjem in podelitvijo?
Svoj nedeljski nagovor je sklenil z besedami, da se vsak izmed nas vpraša, »ali resnično verjamem, da imam po Božji milosti kaj posebnega za podariti bratom, ali pa se čutim anonimnega 'kot eden med mnogimi'? Sem protagonist pri darovanju dobrega? Sem Gospodu hvaležen za darove, s katerimi mi nenehno razodeva svojo ljubezen? Podelitev z drugimi doživljam kot trenutke srečanja in medsebojne obogatitve?«