Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Papež pri angelusu: Kristusov pogled nas objame od spodaj [VIDEO]

Za vas piše:
Marko Mesojedec
Objava: 30. 10. 2022 / 15:12
Oznake: Duhovnost, Papež
Čas branja: 3 minute
Nazadnje Posodobljeno: 03.11.2022 / 14:13
Ustavi predvajanje Nalaganje
Papež pri angelusu: Kristusov pogled nas objame od spodaj [VIDEO]
FOTO: Vatican Media

Papež pri angelusu: Kristusov pogled nas objame od spodaj [VIDEO]

Današnji evangelij govori o srečanju med Jezusom in Zahejem, ki je bil vodja cestninarjev v Jerihi. S temi besedami je papež Frančišek začel nagovor pred opoldansko molitvijo Angel Gospodov z okna apostolske palače na Trgu sv. Petra na današnjo 31. nedeljo med letom.

Kot je poudaril papež, je v središču te pripovedi glagol iskati. Zahej je namreč »poskušal videti, kdo je Jezus«. Jezus je potem, ko ga je srečal, zatrdil: »Sin človekov je namreč prišel iskat in reševat, kar je izgubljeno«. Zaustavil se je ob dveh pogledih, ki se iščeta: ob Zahejevem pogledu, ki išče Jezusa in Jezusovem pogledu, ki išče Zaheja.

Pogled cestninarja

Zahej je bil cestninar, eden od tistih Judov, ki so pobirali davke za rimsko oblast in pri tem izkoriščali svoj položaj. Zaradi tega je bil Zahej bogat, osovražen od vseh in označen za grešnika. Bil naj bi majhne postave, kar nakazuje na njegovo notranjo majhnost in nepošteno življenje, s pogledom vedno usmerjenim navzdol. Kljub temu je hotel videti Jezusa. Zato se je povzpel na divjo smokvo, poroča Radio Vatikan. »Človek, ki je obvladoval vse, se osmeši, gre po tisti poti, na kateri se lahko osmeši, da bi videl Jezusa. Pomislimo malo na to, kaj bi se na primer zgodilo, če bi se nek minister za ekonomijo povzel na drevo, da bi gledal nekaj drugega. Tvega, da se bodo iz njega norčevali. Zahej je tvegal, da se bodo norčevali iz njega, da bi videl Jezusa.«

Prosim vas, nikoli ni vse izgubljeno, nikoli. (papež Frančišek)

Nikoli ni vse izgubljeno

Zahej je v svoji majhnosti začutil potrebo, da poišče Kristusov pogled. Pri tem upa in pričakuje, da ga bo nekdo osvobodil njegove moralne majhnosti in ga izvlekel iz močvirja, v katerem se nahaja, je poudaril sveti oče. »Temeljnega pomena, kar nas uči Zahej, je, da v življenju ni nikoli vse izgubljeno. Prosim vas, nikoli ni vse izgubljeno, nikoli. Vedno lahko napravimo prostor želji, da ponovno začnemo, da se ponovno odpravimo na pot, da se spreobrnemo. Ponovno se spreobrniti, ponovno začeti, ponovno odpraviti se na pot. To je torej to, kar je storil Zahej.«

Bog nas ni gledal od zgoraj

Ko je Jezus prišel v Jeriho, je Zaheja zagledal na drevesu. »Gre za zelo lepo podobo, saj mora Jezus povzdigniti pogled, kar pomeni, da gleda Zaheja od spodaj,« je dejal Frančišek: »Zgodovina zveličanja je, da nas Bog ni gledal od zgoraj, da bi nas ponižal in sodil, ampak nasprotno, sklonil se je, da bi nam umil noge, nas gledal od spodaj ter nam povrnil dostojanstvo.«

Kakor pri Zaheju nam prihaja naproti, nas pokliče po imenu in če ga sprejmemo, pride v našo hišo. (papež Frančišek)

Imeti moramo Kristusov pogled, ki nas objame od spodaj

V zaključku je papež podčrtal, da se Božji pogled nikoli ne zaustavi pri naši preteklosti, polni napak, temveč z neskončnim zaupanjem gleda na to, kar lahko postanemo. »In če se včasih čutimo osebe majhne postave, torej ne na nivoju izzivov življenja in toliko manj na nivoju evangelija, pogreznjeni v probleme in v grehe, nas Jezus vedno gleda z ljubeznijo. Kakor pri Zaheju nam prihaja naproti, nas pokliče po imenu in če ga sprejmemo, pride v našo hišo.« Poudaril je, da moramo imeti kristjani Kristusov pogled, ki objame od spodaj, ki s sočutjem išče tistega, ki je izgubljen. »To je in vedno mora biti pogled Cerkve, Kristusov pogled in ne obsojajoč pogled.«


Nalaganje
Nazaj na vrh