Papež pri Angelusu: Besede, izgovorjene v ključnem trenutku [VIDEO]
Papež pri Angelusu: Besede, izgovorjene v ključnem trenutku [VIDEO]
»Dragi bratje in sestre, današnji evangelij prinaša znameniti Petrov odgovor Jezusu: 'Gospod, h komu naj gremo? Ti imaš besede večnega življenja,'« je začel svoj nagovor.
Večkrat je poudaril lepoto teh besed. Peter jih namreč izgovori v ključnem trenutku: Jezus je ravno končal zahteven nagovor, v katerem pravi, da je on kruh iz nebes. »To je bilo težko razumeti in mnogi so ga zapustili, tudi nekateri učenci – ker niso razumeli.
Le pri njem so našli odgovore
Dvanajsteri pa so ostali z njim, ker so v njem našli besede večnega življenja.« Slišali so ga namreč govoriti in seveda, videli so čudeže, ki jih je delal. Marsičesa ni bilo lahko razumeti, ampak oni so mu sledili, je razmišljal papež. »Med mnogimi učitelji tistega časa so Peter in drugi apostoli le v njem našli odgovore.« Ob njem so izkušali polnost življenja, ki so jo iskali. In vsi razen enega so ob njem ostali do konca.
»Tudi nam ni lahko slediti Gospodu, razumeti njegova dejanja, slediti njegovemu zgledu. Ni preprosto. In vendar, bliže ko smo mu, pogosteje ko poslušamo njegov evangelij, prejemamo zakramente, ostajamo v njegovi družbi v molitvi, ga posnemamo v ponižnosti in dobroti, bolj izkušamo njegovo prijateljstvo in spoznavamo, da ima res besede večnega življenja,« je dejal.
V razmislek
Kot vselej je papež Frančišek tudi tokrat zbranim predlagal, naj si zastavijo nekaj vprašanj in ob njih premišljujejo današnji evangelij: »Koliko je Jezus prisoten v mojem življenju? Koliko dovolim, da se me njegove besede dotaknejo? Lahko rečem, da je tudi zame kruh življenja?«
»Naj nam Marija, ki je v svoje telo sprejela Jezusa, Božjo besedo, pomaga, da ga bomo poslušali in ga ne bomo nikoli zapustili,« je sklenil.
Kdor moli, ne povzroča zla
Po molitvi je izrazil solidarnost z obolelimi za opičjimi kozami in spodbudil preizkušane prebivalce Nikaragve, naj obnovijo zaupanje v Kristusa. Izrazil je tudi žalost ob nadaljevanju bojev v Ukrajini in Rusiji ter razočaranje nad v soboto sprejeto prepovedjo z Rusijo povezane pravoslavne cerkve v Ukrajini. Zakon prepoveduje delovanje verskih organizacij, povezanih z Rusijo, vključno z ukrajinsko pravoslavno cerkvijo moskovskega patriarhata, ki naj bi podpiral rusko invazijo.
»Kdor moli, moli za vse,« je dejal papež in dodal, da človek z molitvijo ne more storiti ničesar slabega. Izrazil je nestrinjanje nad ukinjanjem katerekoli krščanske cerkve ter bojazen za svobodo tistih, ki molijo. Pozval je k nadaljnji molitvi za mir, tudi drugje po svetu.