Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Papež pozval človeštvo, naj pomaga Haitiju

Za vas piše:
Radio Vatikan
Objava: 08. 07. 2009 / 06:18
Oznake: Družba
Čas branja: 3 minute
Nazadnje Posodobljeno: 30.01.2018 / 17:06
Ustavi predvajanje Nalaganje

Papež pozval človeštvo, naj pomaga Haitiju

Otok v Karibih pretresajo hude naravne katastrofe

Sveti oče je v ponedeljek v Vatikanu sprejel novega haitskega veleposlanika pri Svetem sedežu ter ob tej priložnosti svet pozval, naj pomaga prebivalcem Haitija, ki jih pretresajo hude naravne katastrofe. Obenem je ljudi opozoril na nevarne posledice, ki jih lahko povzroči nepremišljeno izkoriščanje te karibske zemlje. Papež Benedikt XVI. je izrazil upanje, da bi prebivalci Haitija lahko zaživeli dostojno in varno življenje ter da bi dobili možnosti za gradnjo pravičnejše in bolj bratske družbe.

Rimski škof se je v govoru Carlu Henriju Guiteauju, ki je službo veleposlanika Haitija pri Svetem sedežu opravljal že med letoma 2002 in 2004, spomnil številnih družin, ki so jih prizadeli orkani ali druge nesreče, ter uničenih polj na haitski zemlji. Kot je dejal, so se v zadnjih letih, odkar ves Haiti živi v strahu pred orkani, številni izselili v druge države, kjer si skušajo zagotoviti sredstva za preživetje. Ob tem je sveti oče mednarodno skupnost pozval, naj podpre pomoči potrebne, in izrazil upanje, da bi kljub upravnim razmeram, ki so včasih problematične in zelo zapletene, čim prej našli rešitev za združitev ločenih družin, katerih eni člani živijo na Haitiju, drugi pa so se odselili v bližnje države. Kot je dejal papež, morajo te družine čim prej ponovno zaživeti skupaj. 82-letni poglavar rimskokatoliške Cerkve je ob tem haitsko vlado pozval, naj pomaga pomoči potrebnim, med katerimi so tudi ženske in otroci žrtve nasilja, zanemarjenosti, osamljenosti in nepravičnosti.

V nadaljevanju govora je papež opozoril na ugrabitve in nasilna dejanja, do katerih v tej državi pogosto prihaja in posebej izpostavil nevarne posledice nepreudarnega izkoriščanja Božjega stvarstva. Varovanje okolja je izziv za vse, saj gre za zaščito in cenjenje kolektivnega dobrega, ki je namenjeno vsakemu posamezniku, je poudaril Benedikt XVI. in dodal, da se zato z nepremišljenim izkoriščanjem narave in njegovimi posledicami, ki pogosto prizadenejo življenje najrevnejšega sloja prebivalstva, učinkovito ne da spoprijeti drugače kot s posredovanjem političnih oblasti. Tako je, kot je dejal dejal sveti oče, nujno potrebno sprejemati ustrezne politične odločitve in izbrati gospodarnost ter pri tem spoštovati dostojanstvo človeške osebe, prav tako pa je v tem primeru ključnega pomena mednarodno sodelovanje.

Papež je govor zaključil optimistično, saj je spomnil na nekatera znamenja upanja, ki po njegovem prepričanju ne manjkajo niti na Haitiju. Ta znamenja upanja temeljijo na človeških in krščanskih vrednotah, kot so spoštovanje človeškega življenja, navezanost na družino, čut za odgovornost in predvsem vera v Boga, ki, kot je poudaril papež, tistega, ki vanj veruje, ne bo nikoli zapustil.

Haiti, nekdanja francoska kolonija, je bila prva država v Latinski Ameriki, ki je dosegla osamosvojitev, in sicer leta 1804. Danes je to po nekaterih podatkih ena najrevnejših držav na svetu, ki jo poleg tega pestijo še naravne nesreče, tropske nevihte in orkani. Lansko leto so državo, ki se razprostira na skoraj 28.000 kvadratnih kilometrih površine, prizadele tri hude nevihte, Hanna, Gustav in Fay, ki so terjale več kot 200 človeških življenj.

Kupi v trgovini

Novo
Konec krščanske civilizacije
Filozofija in esejistika
22,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh