Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Papež: populizem je usmerjen proti ljudem

Za vas piše:
Mojca M. Štefanič
Objava: 16. 04. 2021 / 08:41
Oznake: Cerkev, Družba
Čas branja: 3 minute
Nazadnje Posodobljeno: 16.04.2021 / 09:41
Ustavi predvajanje Nalaganje
Papež: populizem je usmerjen proti ljudem

Papež: populizem je usmerjen proti ljudem

Frančišek v videosporočilu svari pred naraščajočo revščino in brezposelnostjo v koronaepidemiji.

Papež na lanskem srečanju s predstavniki ljudskih gibanj v Vatikanu FOTO: Vatican Media

Papež Frančišek je poslal video sporočilo udeležencem mednarodne konference z naslovom »Politika, ukoreninjena v ljudeh« in jih spodbudil, naj kot »dobri pastir« na prvo mesto postavijo najranljivejše člane družbe, poroča spletni portal Vatican News. Spletno konferenco je priredil londonski Center za teologijo in skupnost, papež pa je v uvodu svojega sporočila najprej pozdravil organizatorje in udeležence mednarodnega dogodka.

V sporočilu se je oprl na enega izmed ciljev konference, namreč ugotovitve, da »resnični odziv na naraščanje populizma vsekakor ni večji individualizem, temveč ravno nasprotno: politika bratstva, ukoreninjena v življenju naroda«. Izrekel je zahtevo po družbenopolitičnih ukrepih proti vedno močnejšemu populizmu, saj bi vsakdo moral živeti tako, je prepričan sveti oče, »da je njegovo življenje vredno človeka«.

Politika z vseliko začetnico

Prireditelji konference so pri pripravi gradiv izhajali iz tem, o katerih papež govori v eni svojih zadnjih knjig, napisanih v sodelovanju z britanskim časnikarjem Austenom Ivereighem z naslovom »Sanjajmo - Pot iz krize v boljšo prihodnost«. Papež v omenjeni knjigi pove: »To sam imenujem politika z veliko začetnico, politika kot služenje, ki odpira nove poti, da se ljudje lahko organizirajo in izražajo svoje potrebe.« Sveti oče v svojem sporočilu podpira politično udeležbo: v populističnih sistemih ljudje namreč niso protagonisti svoje usode, temveč »dolžniki ideologije«.

Politika z veliko začetnico, nadaljuje sveti oče, »ni zgolj za ljudi, temveč skupaj z ljudmi, ukoreninjena v njihovih skupnostih in njihovih vrednotah«. Papež opozarja, da »ljudem, ko jih odrinemo na stran, odrekamo ne le materialnega blagostanja, temveč tudi dostojanstvo ukrepanja, možnost, da so protagonisti svoje usode in zgodovine, da izražajo svoje vrednote in kulturo, svojo ustvarjalnost in rodovitnost«.

Zato, pojasnjuje papež, je v očeh Katoliške cerkve »družbena pravičnost neločljivo povezana s priznanjem vrednot in kulture naroda, vključno z duhovnimi vrednotami, ki so izvir njegovega občutka za dostojanstvo«. Katoliške škofije po vsem svetu poziva, naj sodelujejo s temeljnimi družbenimi gibanji. Cerkev pridobi novo prepričevalno moč, če se odpravi med ljudi ter v najrevnejših »srečuje ranjenega in vstalega Kristusa«. Če je ločena od ubogih, pa ji grozi, da postane »razumska ali moralna elita«.

Resnični pastir je povsod

»Resnični pastir,« nadaljuje papež, »je tisti, ki si prizadeva hoditi pred, med in za ljudmi: pred, da jim kaže pot v prihodnost; med, da čuti z njimi in pazi, da ne zaidejo s poti; ter za njimi, da pomaga tistim, ki zaostajajo in dopušča ljudem, ki imajo sami smisel za to, da sami od sebe najdejo pravo pot«.

Politika, ki zaničuje uboge, ne more obenem spodbujati skupnega dobrega, je pojasnil Frančišek: »Politika, ki se ne ukvarja z obrobnimi področji, ne bo nikoli razumela sredine.« Prihodnost bi morali graditi »od spodaj«, skupaj z narodom in zakoreninjeni v njem. Nujno potrebno je, da pri tem spoštujemo in upoštevamo kulturo in vrednote preprostih ljudi. »Zaničevanje ljudske kulture je začetek zlorabe politične oblasti,« je udeležencem londonskega zasedanja dejal papež.

Kupi v trgovini

Novo
Izpostavljeno
Dve zgodbi enega zakona
Pričevanja
24,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh