Papež pisal kurdskemu predsedniku
Papež pisal kurdskemu predsedniku
Papež in predsednik Barzani FOTO: Vatican Media
Papež Frančišek je v pismu predsedniku avtonomne pokrajine Kurdistan, Nechirvanu Barzaniju, izrekel pohvalo za ohranjanje »verske, kulturne in narodnostne raznolikosti« tega območja na severu Iraka. Irak bi moral biti zgled in dokaz za Bližnji vzhod in za ves svet, da sta skladno sožitje kljub obstoječim razlikam in obnova civilne družbe v miru mogoča, je voditelj Katoliške cerkve zaželel v pismu, ki ga je Barzaniju v začetku tedna v okviru njegovega obiska v Bagdadu izročil tamkajšnji apostolski nuncij, slovenski nadškof Mitja Leskovar.
V začetku letošnjega marca je papež v treh dneh obiskal različna območja v Iraku; v Kurdistanu se je srečal tudi s predsednikom Barzanijem. V pismu se je državniku, kurdskim pblastem in »vsemu iraškemu narodu, predvsem pa ljubljenemu kurdskemu ljudstvu« zahvalil za »prisrčen sprejem in velikodušno gostoljubje«. Sveti oče je še zapisal: »V teh dneh, ki sem jih preživel med vami, sem spoznal, da je verska, kulturna in narodnostna raznolikost, ki zaznamuje iraško družbo, dragocena podpora za vas in za ves svet.«
Kurdistan, varno zatočišče za vse religije in verske skupnosti
Tudi predsednik Barzani je papežev obisk označil kot »izredno pomemben« in poudaril, da lahko vsak Iračan nekaj pridobi s papeževimi »sporočili miru, sožitja in strpnosti«. Skladno sožitje, strpnost in medsebojno spoštovanje so globoko zakoreninjeni v starodavni kulturi kurdskega naroda. Kurdistan je od nekdaj predstavljal »varno zatočišče za vse religije in verske skupnosti« in bo to gotovo ostal tudi v prihodnje.
Med srečanjem z Barzanijem na letališču v Erbilu 7. marca letos se je papež Frančišek kurdskemu predsedniku zahvalil za zaščito preganjanih kristjanov in drugih manjšin. Nekaj ur pozneje se je predsednik udeležil bogoslužja s papežem in okoli 10.000 verniki.