Papež ob 80-letnici Gibanja fokolarov: Svet potrebuje ustvarjalce miru
Papež ob 80-letnici Gibanja fokolarov: Svet potrebuje ustvarjalce miru
Papež Frančišek je na srečanju podčrtal trenutek, ko je Chiara Lubich leta 1943, v nemirnih časih druge svetovne vojne, opravila odločno dejanje posvetitve Bogu. V zaklonišču italijanskega mesta Trento se je decembra 1943 rodilo gibanje s karizmo, ki ga označujemo kot odziv na grozote druge svetovne vojne.
»Iz navdiha, ki ga je prejela med opravljanjem vsakdanjih življenjskih opravkov – med nakupovanjem živil za svojo družino – je nastalo radikalno dejanje darovanja Bogu,« je po poročanju portala Vatican News dejal papež in izrazil hvaležnost za delovanje Gibanja fokolarov.
7. decembra 1943 je Chiara Lubich izrekla večne zaobljube čistosti in ta datum velja za začetek Gibanja fokolarov.
Širite sporočilo enotnosti
Sveti oče je poudaril pomembno vlogo Gibanja fokolarov pri širjenju sporočila edinosti v zadnjih osmih desetletjih. Edinost po njegovih besedah pomeni tudi harmonijo, zato je člane spodbudil, naj v svojih skupnostih še naprej gojijo medsebojno spoštovanje in družinsko toplino. »V teh osemdesetih letih ste poskrbeli, da je to sporočilo odmevalo med mladimi, skupnostmi, družinami, posvečenimi posamezniki, duhovniki, škofi in v različnih družbenih okoljih,« je poudaril.
Prinašajte evangelij
Papež je nato predstavnike gibanja spomnil na besede Lubichove in jih pozval, naj sejejo edinost tako, da drugim prinašajo evangeljsko sporočilo. »Prosim, sejte edinost tako, da prinašate evangelij in nikoli ne izgubite izpred oči dela učlovečenja, ki ga Bog še naprej želi izvršiti v nas in okoli nas po svojem Duhu.«
Preberite tudi: Osem desetletij po poti edinosti
Umetniki bratstva in miru
Papež je govoril tudi o nujni potrebi po miru v današnjem razbitem svetu in osvetlil nenehen pomen zavzemanja Gibanja fokolarov za mir ter jih pozval, naj bodo priče in graditelji Kristusovega miru na križu. Izrazil je skrb zaradi svetovnih konfliktov in uničujočega vpliva vojne na življenja: »Danes je svet na žalost še vedno razdeljen zaradi številnih konfliktov in še naprej potrebuje ustvarjalce bratstva in miru med posamezniki in narodi.«
Budnost pred pastjo duhovne posvetnosti
Papež Frančišek je na srečanju povabil fokolarce, naj ostanejo budni pred pastjo duhovne posvetnosti. Posvaril je pred nedoslednostjo in izpostavil pomen usklajenosti med besedami in dejanji, pri čemer je opozoril, da je nedoslednost najslabša priča. »Past duhovne posvetnosti vedno čaka. Zato je treba znati odreagirati odločno, skladno in realistično.«
Devica Marija vir tolažbe in moči za gibanje
Papež je ob koncu govora spomnil, da je Gibanje fokolarov znano kot »Marijino delo«, Sveto Devico pa je označil kot vir tolažbe in moči za gibanje. Blagoslovil je vse njene člane in jih spodbudil, naj z zaupanjem nadaljujejo svojo pot in služijo kot apostoli edinosti v službi Cerkve in človeštva: »Dragi bratje in sestre, kot smo že spomnili, ste Marijino delo: Ona vas spremlja vseh teh 80 let in dobro veste, da s tem ne bi nikoli prenehala.«