Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Papež ob prazniku vseh svetih: Z Gospodovo pomočjo stremimo k svetosti

Za vas piše:
K. Zv.
Objava: 01. 11. 2024 / 13:10
Oznake: Odnosi, Papež, Praznik, Vera
Čas branja: 3 minute
Nazadnje Posodobljeno: 01.11.2024 / 14:05
Ustavi predvajanje Nalaganje
Papež ob prazniku vseh svetih: Z Gospodovo pomočjo stremimo k svetosti
Sveti oče nas spodbuja, da si prizadevamo za svetost v vsakdanjem življenju. FOTO: Vatican news

Papež ob prazniku vseh svetih: Z Gospodovo pomočjo stremimo k svetosti

Papež Frančišek je v nagovoru Angel Gospodov ob prazniku vseh svetih vernike povabil, naj ne gledajo na svetost kot na nekaj nedosegljivega. Pozval jih je, naj sledijo zgledu svetnikov in v svojem življenju storijo majhne korake za dosego svetosti.

Vernike je spodbudil k razmisleku o naslednjih vprašanjih: »Ali prosim Boga v molitvi za dar svetega življenja? Ali se pustim voditi dobrim vzgibom, ki jih v meni navdihuje njegov Duh? Ali se osebno zavežem k uresničevanju blagrov evangelija v okolju, v katerem živim?«

Sveti oče je uvodoma opozoril na odlomek iz Matejevega evangelija, v katerem Jezus oznanja blagre. Te je papež Frančišek znova označil za »kristjanovo osebno izkaznico«, ki nam pomaga na poti k svetosti.

Svetost je Božji dar 

V tem duhu je papež Frančišek poudaril, da je svetost Božji dar, saj, kot pravi sveti Pavel, je Bog tisti, ki posvečuje. Ob tem je dejal: »Gospod je prvi, ki ga prosimo, da nas naredi svetega in da naredi naše srce podobno njegovemu.«

Papež Frančišek je nadaljeval: »Gospod nas s svojo milostjo ozdravlja in osvobaja vsega, kar nam preprečuje, da bi ljubili tako, kot On ljubi.« S tem nas spodbuja, da bi tudi mi, kot je dejal blaženi Carlo Acutis, živeli tako, da bi bilo v nas vedno »manj nas, da naredimo prostor Bogu.«

Naš odziv

Papež Frančišek je dejal, da nas to vodi k premisleku o našem odgovoru. Poudaril je, da nam Bog »res ponuja svojo svetost, vendar je ne vsiljuje«. »Seje jo v nas, daje nam okusiti njen čar in lepoto, nato pa čaka na naš odgovor,« je dodal. Gospod nam pušča svobodo, da sledimo njegovim dobrim navdihom, sprejmemo njegove načrte, njegova čustva naredimo za svoja ter služimo drugim, kot nas je učil.

Svetniki našega časa

Vse to vidimo, je poudaril papež, v življenju svetnikov, »tudi v današnjem času«. »Koliko svetosti se skriva v Cerkvi,« je dejal papež. »Pomislite na primer,« je rekel, »na svetega Maksimilijana Kolbeja, ki je v Auschwitzu prosil, da prevzame mesto očeta družine, obsojenega na smrt; na sveto Terezijo iz Kalkute, ki je služila najrevnejšim; ali škofa svetega Oscarja Romera, umorjenega na oltarju, ker je branil pravice zatiranih.« 

Papež je dejal, da v teh in mnogih drugih svetnikih, tako tistih, ki jih častimo na oltarjih, kot tistih, s katerimi živimo vsak dan, prepoznavamo brate in sestre, ki so živeli ali živijo po blagrih.

Pozdravni nagon po svetosti

Sveti oče je izpostavil značilnost svetnikov, da so »z Bogom polni ljudje«, ki »ne morejo ostati brezbrižni do potreb bližnjega«. Ti svetniki nam pričajo o tem, kakšno življenje lahko živimo. Papež Frančišek je nato vprašal, kako se lahko na osebni in praktični ravni navdihujemo pri njihovih zgledih. Prosil je Presveto Mater, naj jim pomaga, da njihovo življenje postane »pot svetosti«. 

Na ta način nas sveti oče spodbuja, da si prizadevamo za svetost v vsakdanjem življenju in sledimo vrednotam, ki jih svetniki predstavljajo.

Nalaganje
Nazaj na vrh