Papež med avdienco: verovati v Jezusa pomeni hoditi za Njim [VIDEO]
Papež med avdienco: verovati v Jezusa pomeni hoditi za Njim [VIDEO]
»Verovati v Jezusa pomeni hoditi za Njim po Njegovi poti,« je po navedbah spletnega portala Vatican News dejal sveti oče in dodal: »Obenem to pomeni izogibati se nasprotni poti, poti sebičnosti, poti iskanja svojega interesa.« Po papeževih besedah je Sveti Duh »naš vodnik pri hoji po Kristusovi poti, po tej čudoviti, vendar tudi naporni poti, ki se začne s krstom in traja vse življenje«.
Sveti Duh je naš vodnik pri hoji po Kristusovi poti, po tej čudoviti, vendar tudi naporni poti, ki se začne s krstom in traja vse življenje.
Hoditi s Svetim Duhom
Ko kristjan hodi po Jezusovi poti, osvoji »pozitiven pogled na življenje«, ki sicer ne zanika obstoja zla in težav ter negativnih nagnjenj na svetu, pomeni pa vero, da je Bog vedno močnejši od našega odpora in večji od naših grehov«.
Sv. Pavel, je pojasnil papež, vključuje tudi sebe, ko z besedico »mi« povabi Galačane: Hodimo v Duhu! »Čeprav sv. Pavel ve, da Kristus živi v njem, je prav tako prepričan, da še ni dosegel svojega cilja, vrha gore.« Papež pojasni, kako se Pavel »ne postavi nad svojo skupnost, temveč se pridruži hoji vseh, da bi dal konkreten zgled, kako nujno je biti poslušen Bogu in se vedno bolj in vedno bolje odzivati na vodstvo Duha«.
Ne sodimo drugih
Papež je poudaril, da »hoja po Duhu« ni samo dejanje posameznika, pač pa se nanaša na celotno skupnost. Graditi skupnost, medtem ko sledimo poti, ki jo kaže apostol, je »vznemirljivo, pa tudi zahtevno«, saj smo nenehno izpostavljeni skušnjavam. Zatekanje k togim pravilom je lahko lahka skušnjava, toda na ta način »bi zašli s poti svobode«. Hoditi po poti Duha pa »na prvem mestu pomeni narediti prostor za milost in dejavno ljubezen«.
Najvišje pravilo ljubezni
Papež je še dejal, kako smo pogosto v skušnjavi, da bi obsojali druge, če naredijo napako ali skrenejo z Jezusove poti. Vernike je spodbudil, naj si dobro ogledajo svoje življenje, kadar so v skušnjavi, da bi presojali bližnjega. Če že čutimo potrebo, da bi popravljali druge, moramo to storiti krotko in ponižno. »Poleg tega, da nam Sveti Duh podarja krotkost,« je pojasnil Frančišek, »nas tudi vabi k solidarnosti, da bi nosili bremena drugih.« Najvišje pravilo bratskega popravljanja, je prepričan papež, »je ljubezen: želeti dobro našim bratom in sestram«.
Sveti oče je nagovor sklenil s spodbudo, naj »z veseljem in potrpežljivostjo hodimo po tej poti in se pustimo voditi Svetemu Duhu«.