Papež med avdienco: resnična ljubezen se kaže v odpuščanju [VIDEO]
Papež med avdienco: resnična ljubezen se kaže v odpuščanju [VIDEO]
Papež je med današnjo splošno avdienco predstavil osmo iz vrste katehez o Jezusovem redniku sv. Jožefu. »Evangeliji potrjujejo, da je Jezus vedno znova uporabljal besedo oče, da bi z njo ponazoril Boga in Njegovo ljubezen,« je po navedbah spletnega portala Vatican News pojasnil Frančišek. »V številnih prilikah nastopa lik očeta. Ena izmed najbolj znanih je tista o usmiljenem Očetu, o kateri pripoveduje evangelist Luka. Ta ne izpostavlja le izkušnje o grehu in odpuščanju, temveč tudi način, kako je odpuščeno človeku, ki je storil napako.«
Bog vedno odpušča …
Nežnost Boga namreč presega človeško, posvetno logiko in nam predstavlja Božji način, kako zadostiti pravici. In tako oče sina, ki bi pravzaprav moral prejeti pravično kazen, po vrnitvi domov z veseljem sprejme v svoj objem: Bog vedno odpušča, je poudaril papež.
Bog se ne boji naših grehov, naših napak in slabosti, temveč se boji zaprtosti našega srca, našega pomanjkanja vere v njegovo ljubezen.
»Bog se ne boji naših grehov, naših napak in slabosti, temveč se boji zaprtosti našega srca, našega pomanjkanja vere v njegovo ljubezen. V izkušnji Božje ljubezni obstaja velika nežnost. … In tako se lahko vprašamo, ali smo tudi mi izkusili to nežnost, ali smo postali njene priče. Kajti nežnost v prvi vrsti ni čustveno ali sentimentalno vprašanje: je izkušnja, da se čutimo ljubljene in sprejete ravno v svojem uboštvu in bedi in da nas preoblikuje Božja ljubezen.«
Bog se zanaša na našo odrešeno slabotnost. Izkušnja nežnosti je v tem, da vidimo Božjo moč, kako deluje skozi tisto, kar nas dela slabotne, je poudaril Frančišek in spomnil na zakrament sprave.
Prav je, da tisti, ki je storil napako, za to plača; prav pa je tudi, da se za svojo napako lahko odkupi.
»Dobro nam bo delo, če se bomo zgledovali po Jožefovem očetovstvu in se vprašali, ali Gospodu dovolimo, da nas ljubi s svojo nežnostjo ter tako vsakega od nas spreminja v moškega in žensko, ki sta sposobna ljubiti na enak način. Brez te revolucije nežnosti tvegamo, da bomo ostali ujeti v pravičnosti, ki nam otežuje, da bi po padcu znova vstali, pravičnosti, ki odrešenje zamenjuje s kaznijo. Zato se želim danes na poseben način spomniti naših bratov in sester, ki so v zaporu. Prav je, da tisti, ki je storil napako, za to plača; prav pa je tudi, da se za svojo napako lahko odkupi; pravičnost od nas zahteva, da mu zagotovimo odpuščanje in omogočimo nov začetek.«
Papež je katehezo znova sklenil z molitvijo k svetemu Jožefu:
Sveti Jožef, oče v nežnosti,
nauči nas sprejeti, da smo ljubljeni
ravno v tistem, kar je v nas najslabotnejšega.
Pomagaj nam, da ne bomo postavili nobene ovire
med svoje uboštvo in veličino Božje ljubezni.
Spodbudi v nas željo, da bomo pristopili k spravi,
da bi se nam odpustilo in bi zmogli ljubiti z nežnostjo
naše brate in sestre v njihovem uboštvu.
Bodi blizu tistim, ki so se zmotili in zato plačujejo ceno;
pomagaj jim najti skupaj s pravičnostjo tudi nežnost za nov začetek.
In nauči jih, da je prvi način sprave iskreno prositi odpuščanje
ter tako čutiti Očetovo ljubkovanje.
Amen.
Poziv za Tongo
Ob koncu današnje splošne avdience je papež Frančišek vse zbrane spomnil na prebivalce otokov polinezijske države Tonga, ki se soočajo z resnimi posledicami sobotnega izbruha podvodnega ognjenika in cunamija; o številu žrtev zaenkrat še ni znanih podatkov. »Duhovno sem blizu vsem preizkušanim osebam in Boga prosim, naj jim olajša trpljenje,« je dejal sveti oče ter povabil k skupni molitvi »za naše brate in sestre«.