Papež krstil siamski dvojčici iz Srednje Afrike
Papež krstil siamski dvojčici iz Srednje Afrike
Foto: Vatican News
Papež Frančišek je med zasebno slovesnostjo v kapeli Doma sv. Marte minuli teden krstil siamski dvojčici Ervino in Perfino iz Srednjeafriške republike, ki so ju v bolnišnici Bambino Gesu junija letos uspešno ločili z izredno zahtevno operacijo. Mati dvojčic, Hermine Nzotto, je svetemu očetu napisala zahvalno pismo, v katerem je izrazila tudi globoko hvaležnost bolnišničnemu osebju, ki je njenima deklicama podarilo novo življenje. V pismu poudarja, da bosta njeni hčerki lahko »sodili med najsrečnejše otroke na svetu« zaradi svetih vrat, ki jih je papež leta 2015 odprl v Banguiju, prestolnici Srednjeafriške republike. To je most, »po katerem lahko stopajo pomoči potrebni, kot sem bila jaz,« je zapisala mati dvojčic.
Nzottova se na začetku pisma spominja svojega prvega obiska v baziliki sv. Petra: veličina, ki je dotlej še ni videla, in ki skoraj »pritisne ob tla«. Njen pogled se je zaustavil pred kipom Marije, ki objema mrtvega Jezusa. Naenkrat vse drugo ni bilo več pomembno, ampak se ji je postavilo vprašanje o »nedolžnem Kristusovem telesu«: to jo je spominjalo na telo hčera, ki nista mogli biti normalno v njenem naročju, njene »roke so bile prav tako nemočne« kot Marijine. Ob tem se je vprašala: »Zakaj?«
Hermine Nzotto v pismu svetemu očetu piše tudi o svojem življenju na vasi sredi gozda, 100 kilometrov oddaljeni od Banguija, kjer je papež Frančišek v tamkajšnji stolnici želel odpreti prva sveta vrata v izrednem jubilejnem letu Usmiljenja.
Mnogo več kot le sveta vrata
Za mater siamskih dvojčic so ta vrata mnogo več kot le sveta vrata. Dejstvo, da je papež Frančišek krstil njeni čudežno rešeni hčerki, je zanjo »potrdilo, da je Bog resnično blizu poslednjim. Če bosta moji hčerki v prihodnosti lahko del najsrečnejših otrok na svetu – da bosta torej lahko hodili v šolo in se naučili tega, česar jaz ne vem, zdaj pa tudi sama upam, da se bom naučila, da bi lahko v prihodnosti svojima hčerkama brala Sveto pismo –, to pomeni, da leta 2015 v Banguiju niste le odprli svetih vrat, ki so se čez eno leto zaprla, ampak ste za vedno zgradili most, ki ga morejo prečkati pomoči potrebni, kot sem bila jaz, in ljudje dobre volje, kot ekipa zdravnikov, ki zdravijo moji dve neločljivi, zdaj ločeni hčerki,« je še zapisala mati dvojčic.
V pismu se večkrat zahvali tudi zdravnikom iz bolnišnice Bambino Gesu, predsednici Marielli Enoc in prof. Carlu Efisiu Marrasu, predstojnikom nevrokirurškega oddelka, saj je njegova ekipa »čudežno ločila in obudila njeni hčerki«. »Molitev lahko povezuje ljudstva na zemlji,« sklene Hermine Nzotto in doda: »K Mariji bom molila za Vas, vendar pa ni treba, da za molitev prosim tudi Vas, saj kdor se je, tako kot Vaša Svetost, izpostavil nevarnosti pikov komarjev in upora leta 2015 v Srednji Afriki, zna Marijo prositi za to, kar svet potrebuje.«
Papež Frančišek je med apostolskim potovanjem v Srednjeafriški republiki na poti od stolnice v Banguiju, kjer je odprl sveta vrata, nenapovedano obiskal tamkajšnjo pediatrično bolnišnico. Na njegovo željo je čez nekaj mesecev z njo začela okrepljeno sodelovati rimska bolnišnica Bambino Gesu. Poleg usposabljanja medicinskega osebja so poskrbeli tudi za prenovo in povečanje pediatrične strukture v Banguiju, ki so jo odprli marca lani. Sveti oče je v video sporočilu to dejanje označil kot »konkretno znamenje, … ki izhaja iz leta Usmiljenja«.
Foto: Vatican News
Foto: Vatican News