Papež kristjane pozval k usmiljenju
Papež kristjane pozval k usmiljenju
FOTO: Vatican Media
Kristjani naj bi bili po besedah papeža Frančiška »priče usmiljenja«, kajti le na ta način je mogoče oznanjati evangelij, »ki je evangelij usmiljenja«, kot je sveti oče po navedbah avstrijskega Kathpressa dejal med bogoslužjem na včerajšnjo belo nedeljo ali nedeljo Božjega usmiljenja. Kdor išče dokaz, da se je Bog dotaknil njegovega življenja, se mora vprašati, ali se sam kdaj sklanja nad ranami drugih.
Brez usmiljenja vera umre, je pojasnil papež in kristjane opozoril, naj »ne živijo polovičarske vere, ki prejema, vendar ne daje, ki sprejme dar, vendar se ne podarja«. Včerajšnjega bogoslužja v rimski cerkvi Sv. Duha v Sassiji v bližini Vatikana so se po navedbah vatikanskega tiskovnega urada udeležili zaporniki iz različnih rimskih kazenskih ustanov, redovnice bolniškega reda in drugo zdravstveno osebje, invalidi, migrantska družina iz Argentine ter begunci iz Sirije, Nigerije in Egipta.
Le če sprejmemo Božjo ljubezen, lahko damo svetu nekaj novega
Kot je v mašnem nagovoru še dejal sveti oče, se kristjanova pot začne z Božjim usmiljenjem: »Če pa se opiramo na svoje sposobnosti, na učinkovitost svojih struktur in načrtov, ne bomo prišli daleč. Le če sprejmemo Božjo ljubezen, lahko damo svetu nekaj novega.«
Na veliko noč se nekaj novega zgodi v znamenju usmiljenja, je pojasnil papež. Jezus učence znova dvigne z usmiljenjem, osvobodi jih hromeče zaprtosti, »pretrga verige, ki zasužnjujejo srce«. Bog ljudi ljubi bolj kot ljudje ljubijo sami sebe, je zapisal sv. J.H. Newman. »Za Boga ni nihče zgrešen, nihče nekoristen, nihče izključen,« je poudaril sveti oče. Vsak človek ima v življenju nenadomestljivo poslanstvo in Jezus nam vedno znova govori: »Mir tebi, ki si dragocen v mojih očeh … Si nenadomestljiv. In jaz verjamem vate.«
FOTO: Vatican Media
Spovemo se zato, da bi se znova dvignili
Papež je nekaj besed namenil tudi zakramentu sprave. Kot je dejal, v središču tega zakramenta niso ljudje s svojimi grehi, temveč Bog s svojim neskončnim usmiljenjem: »Ne spovemo se zato, da bi se zrušili, ampak da bi se znova dvignili. To vsi zelo potrebujemo.«
Zaradi koronaukrepov se je včerajšnjega bogoslužja lahko udeležilo le osemdeset oseb. S papežem je somaševalo nekaj misijonarjev usmiljenja, ki jim je papež v letu usmiljenja podelil poseben mandat, povezan z obhajanjem zakramenta sprave in pridiganjem skrivnosti Božjega usmiljenja, poroča Radio Vatikan. Po končanem bogoslužju je Frančišek molil Raduj se, Kraljica nebeška, molitev, ki jo v velikonočnem času ob nedeljah opoldne izgovarjamo namesto molitve angelovega češčenja.
FOTO: Vatican Media