Papež je posvetil Rusijo in Ukrajino: »Duhovno dejanje zaupanja v stiski krute vojne« [VIDEO]
Papež je posvetil Rusijo in Ukrajino: »Duhovno dejanje zaupanja v stiski krute vojne« [VIDEO]
Donacija za Ukrajino TUKAJ.
Papež Frančišek je na današnji praznik Gospodovega oznanjenja Mariji obhajal vsakoletno postno spokorno bogoslužje »24 ur za Gospoda« v vatikanski baziliki sv. Petra, poroča spletni portal Vatican News. Ob koncu bogoslužja je sveti oče izrekel molitev, s katero je celotno človeštvo, predvsem pa Rusijo in Ukrajino, posvetil Marijinemu Brezmadežnemu srcu. Papež je molil v občestvu s katoliškimi škofi po vsem svetu, medtem ko je papeški »socialni delavec« kardinal Konrad Krajewski enako storil v Marijinem svetišču v Fatimi. Papeževa obnova posvetitve je odgovor na vojno v Ukrajini in na prošnjo Preblažene Device Marije, ki jo je izrekla med prikazanjem v Fatimi 13. julija 1917.
Duhovno dejanje popolnega zaupanja
Papež je nagovoru med spokornim bogoslužjem razmišljal o potrebi človeštva po Božjem odpuščanju in o pomenu posvetitve. Kot je dejal, je današnja slovesnost namenjena posvetitvi Cerkve in vsega človeštva, predvsem Rusije in Ukrajine, Marijinemu Brezmadežnemu srcu. Ob tem je poudaril, da »to ni čarobna formula, ampak duhovno dejanje. To je dejanje popolnega zaupanja otrok, ki se v stiski te krute in nesmiselne vojne, ki grozi našemu svetu, zatekajo k svoji materi, vse svoje strahove in bolečino položijo v njeno srce in se ji prepustijo.« Vse, kar imamo in smo, tako papež Frančišek, polagamo v »čisto in neomadeževano srce, kjer se zrcali Bog«.
Nemoč pred kruto vojno
Papež je izrazil obžalovanje zaradi »krute vojne« v Ukrajini, ki je zahtevala že toliko človeških življenj in povzročila neizmerno trpljenje. »V teh dneh v naše domove nenehno vstopajo poročanje in prizori o smrti, medtem ko bombe uničujejo domove mnogih naših nemočnih ukrajinskih bratov in sester.«
Samo Bog lahko izbriše zlo, odstrani zagrenjenost in povrne mir v naša srca.
Po papeževih besedah nas vojna spominja »na našo nemoč in našo neustreznost«, pa tudi »na našo potrebo po Božji bližini in gotovosti njegovega odpuščanja«. Samo Bog, tako papež, lahko izbriše zlo, odstrani zagrenjenost in povrne mir v naša srca. Sveti oče je še spomnil, kako je Bog izbral Devico Marijo, da bi spremenila zgodovino z začetkom nove zgodbe »zveličanja in miru«: »Če želimo, da se spremeni svet, se mora najprej spremeniti naše srce.«
Zakrament veselja
Papež je v nadaljevanju razmišljal o Marijinem srečanju z angelom Gabrijelom ob oznanjenju, v katerem jo Bog vabi, naj postane mati Božjega Sina. Angel Gabrijel je dal Mariji edini pravi razlog za veselje, je dejal papež, z besedami, da je »Gospod s teboj«.
Spoved je zakrament veselja: Gospod vstopi v naš dom, tako kot v Marijin dom v Nazaretu, ter nam prinese nepričakovano čudenje in veselje.
Papež je pojasnil, da katoličani nekaj podobnega izkušajo v zakramentu sprave, saj se nam Bog približuje, ko se postavimo predenj s ponižnimi, skesanimi srci. Spoved je »zakrament veselja«, je zatrdil Frančišek: »Gospod vstopi v naš dom, tako kot v Marijin dom v Nazaretu, ter nam prinese nepričakovano čudenje in veselje.«
Papež je tudi pozval duhovnike, naj v spovedi vedno izrekajo Božje odpuščanje in nikoli ne izražajo togosti ali ostrine. »Če duhovnik nima takšnega odnosa s pravimi občutki v srcu,« je prepričan sveti oče, »bi bilo bolje, da ne deluje kot spovednik.«
Šibkost se spremeni v vstajenje
Papež je še izpostavil, kako angel Gabrijel Mariji reče: »Ne boj se.« Bog, je dodal, že pozna naše slabosti in neuspehe, vendar nas vabi, da jih prek duhovnika položimo k Njegovim nogam, ko prejmemo zakrament sprave. Na ta način lahko naše slabosti postanejo »priložnosti za vstajenje«.
Gospod je najboljše zdravilo proti strahu in praznini v življenju.
Marija pa nas zdaj vabi, da se vrnemo k izviru našega življenja, k Gospodu, »ki je najboljše zdravilo proti strahu in praznini v življenju«. Papež Frančišek je nagovor sklenil z besedami, da je bil Marijin odgovor na Božje povabilo »živa želja sprejemanja Boga«: »Naj zdaj v svoje roke vzame naše potovanje. Naj vodi naše korake po strmih in napornih poteh bratstva in dialoga, po poti miru.«