Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Papež Frančišek in dogodki minulega leta

Za vas piše:
M. Š.
Objava: 28. 12. 2017 / 09:58
Oznake: Cerkev, Družba
Čas branja: 4 minute
Nazadnje Posodobljeno: 30.01.2018 / 17:39
Ustavi predvajanje Nalaganje

Papež Frančišek in dogodki minulega leta

Kateri dogodki so v letu 2017 zaznamovali življenje vesoljne Cerkve?

Ob koncu koledarskega leta se skupaj z Radiem Vatikan spominjamo glavnih dogodkov in nekaterih osrednjih misli papeža Frančiška, ki so v letu 2017 najbolj zaznamovali življenje vesoljne Cerkve. Tudi peto leto njegovega pontifikata je bilo v znamenju mnogih srečanj, obiskov in potovanj ter skrbi zaradi težkih razmer v svetu.



Januarja je izšel pripravljalni dokument v pričakovanju 15. rednega generalnega zasedanja škofovske sinode, ki je predvideno oktobra 2018 na temo Mladi, vera in razločevanje poklicanosti. Ob tej priložnosti je papež Frančišek napisal pismo mladim in jih pozval, naj dejavno sodelujejo na sinodalni poti, ki bo posvečena ravno njim.

Sveti oče je letos večino katehez med sredinimi splošnimi avdiencami posvetil razmišljanju o krščanskem upanju, novembra pa je začel z novim sklopom katehez o evharistiji.

Papež je v letu 2017 na štirih apostolskih potovanjih obiskal pet držav: aprila se je odpravil v Egipt, kjer se je srečal s koptskim pravoslavnim papežem Tavadrosom II., s katerim sta podpisala skupno izjavo. Ob 100. obletnici Marijinih prikazovanj je sveti oče poromal v Fatimo, kjer je za svetnika razglasil pastirčka Frančiška in Hijacinto. Septembra so papeža z veseljem pričakali Kolumbijci, novembra in decembra pa prebivalci Mjanmarja in Bangladeša.

V preteklem letu so se obiska svetega očeta razveselili tudi po nekaterih italijanskih škofijah: na praznik Marijinega oznanjenja je Frančišek obiskal Milano, teden dni kasneje škofijo Carpi, maja pa Genovo. Oktobra je potoval v Ceseno in Bologno ob zaključku škofijskega evharističnega kongresa.

Junija je papež Frančišek odšel v italijanski škofiji Cremona in Firence. Ta obisk je bil zasebne narave in namenjen romanju na grobova dveh pomembnih italijanskih duhovnikov, Prima Mazzolarija v Bozzolu in Lorenza Milanija v Barbiani.

Na dan spomina vseh vernih rajnih je sveti oče letos obiskal ameriško pokopališče v Nettunu, kjer je pokopanih 7.862 ameriških vojakov, ki so med drugo svetovno vojno izgubili življenje v različnih bitkah na italijanskih tleh.

V Rimu so papeža sprejeli na univerzi Roma Tre, v župniji sv. Marije Jožefe Jezusovega srca, obiskal je italijanskega predsednika Matarello in sedež FAO. Ob 100. obletnici delovanja je sveti oče obiskal tudi Vzhodni papeški inštitut v Rimu in ob tej priložnosti obhajal slovesno bogoslužje v baziliki Marije Velike.

Marca se je sveti oče v baziliki sv. Janeza v Lateranu pridružil duhovnikom rimske škofije na duhovnih vajah, ki jih vsako leto priredijo na začetku postnega časa.

Papež Frančišek je tudi v minulem letu nadaljeval tudi z reformo rimske kurije. 1. januarja letos sta del leta 2015 ustanovljenega dikasterija Svetega sedeža Tajništva za komunikacijo postala Radio Vatikan in Vatikanski televizijski center (CTV). V okviru reforme vatikanskih medijev je bil podpisan sporazum sodelovanja med Tajništvom za komunikacijo in Družbo Jezusovo ter salezijanci.

Tudi letos je papež v avdience sprejel veliko oseb in skupin ob različnih priložnostih. Med drugim se je srečal z voditelji evropskih držav, ki so marca prišli v Rim ob 60. obletnici podpisa Rimske pogodbe. Oktobra so v Vatikanu priredili konferenco (Pre)misliti Evropo, ki se je je ob koncu udeležil tudi sveti oče.

Papež Frančišek je v svojih nagovorih pogosto spomnil na zaskrbljujoče in tragične razmere po svetu ter izrazil svojo bližino prebivalcem ob naravnih nesrečah in terorističnih napadih.

Letos smo v vesoljni Cerkvi na 33. nedeljo med letom prvič obhajali svetovni dan revnih, kot je v apostolskem pismu Misericordia et misera ob zaključku jubilejnega leta določil papež Frančišek.

Po izteku leta usmiljenja je sveti oče občasno še nadaljeval s t.i. »petki usmiljenja« in nenapovedano obiskal nekatere rimske ustanove.

Letos smo se spominjali 25-letnice apostolske konstitucije Fidei depositum, s katero je Janez Pavel II. potrdil Katekizem katoliške Cerkve. Ob tej priložnosti so v Vatikanu pripravili posebno spominsko slovesnost. Papež je zbranim na slovesnosti dejal, da ni mogoče ohranjati nauka, ne da bi se ta razvijal. Prav tako ga ne moremo brati s togostjo in nespremenljivostjo, ne da bi pri tem ponižali delovanje Svetega Duha.

3. septembra je papež Frančišek z motu proprijem Magnum Principium spremenil 838. kanon Zakonika cerkvenega prava in s tem podrobneje opredelil pristojnosti Kongregacije za bogoslužje in škofovskih konferenc glede prevodov bogoslužnih besedil.

12. decembra je minilo pet let, odkar je Benedikt XVI. objavil svoj prvi tvit na papeškem računu @Pontifex. To je bil majhen, a na nek način zgodovinski korak, saj je tako papež osebno sprejel izziv evangelizacije na družbenih omrežjih. Tvitanje je nato nadaljeval papež Frančišek; danes ga na tviterju v devetih jezikih spremlja več kot 40 milijonov oseb.

Papež Frančišek je v letošnjih božičnih voščilih rimski kuriji spregovoril o njenem služenju navzven (ad extra), o odnosu kurije do narodov, do delnih Cerkva, do Vzhodnih Cerkva, do ekumenskega dialoga, judovstva, islama in drugih religij.

Vir: Radio Vatikan
Foto: arhiv Družine (T.S.)

Kupi v trgovini

Novo
3.450 umorjenih - Poročilo 6
55,00€
Nalaganje
Nazaj na vrh