Papež: »Cepiva niso čarobno orodje za ozdravljenje, so pa trenutno najrazumnejša rešitev za zaščito pred boleznijo«
Papež: »Cepiva niso čarobno orodje za ozdravljenje, so pa trenutno najrazumnejša rešitev za zaščito pred boleznijo«
Cepiva »res niso čarobno orodje za ozdravljenje«, je sveti oče po navedbah spletnega portala Vatican News dejal v današnjem novoletnem nagovoru članom diplomatskega zbora, »so pa trenutno najrazumnejša rešitev za zaščito pred boleznijo«. Boj proti epidemiji še zdaleč ni končan, je opozoril voditelj Katoliške cerkve, ki je v Vatikanu odredil obvezno cepljenje za uslužbence: »Koronavirus še naprej povzroča družbeno osamitev in zahteva številne žrtve.« Obenem pa ugotavljamo, tako papež Frančišek, da je tam, kjer so bile cepitvene kampanje učinkovite, tveganje za težak potek bolezni opazno manjše.
Tam, kjer so bile cepitvene kampanje učinkovite, je tveganje za težak potek bolezni opazno manjše.
Skrb za zdravje je moralna obveza
»Zato je pomembno, da kolikor je le mogoče, nadaljujemo s cepljenjem prebivalstva. To zahteva številna prizadevanja, tako na osebni kot na politični ravni. Vsi smo odgovorni, da poskrbimo zase in za lastno zdravje, kar pa lahko prevedemo tudi v spoštovanje zdravja načih bližnjih.« Skrb za zdravje je »moralna obveza«, je prepričan sveti oče, ki obžaluje dejstvo, da se mnogi dvomljivci sklicujejo na »neutemeljena poročila ali nezadostno dokumentirana dejstva. V resnici pa bi se morali »neposredno soočiti s problemom in sprejeti primerna sredstva za njegovo rešitev«: torej sprejeti cepiva, ki so na voljo.
Politiki morajo jasneje komunicirati z ljudmi
Vsekakor pa morajo politiki sprejemati pregledne odločitve in vse sprejete ukrepe jasno predstaviti ljudem. »Pomankanje pripravljenosti za odločanje in jasne komunikacije povzroča zmedo, ustvarja nezaupanje in spodkopava družbeno povezanost ter spodbuja nove napetosti.« Na ta način se vzpostavlja nekakšen »družbeni relativizem«, ki načenja harmonijo in enotnost.
Celotno svetovno prebivalstvo bi moralo imeti enak dostop do bistvenih zdravstvenih storitev in cepiv.
Mednarodna skupnost bi si morala prizadevati, »da bo imelo celotno svetovno prebivalstvo enak dostop do bistvenih zdravstvenih storitev in cepiv,« je spodbudil papež Frančišek. »Monopolna pravila« nikakor ne bi smela ovirati proizvodnje in hitrega razdeljevanja cepiv na svetovni ravni.
Zaskrbljenost zaradi posledic pouka na daljavo
Papež je zaskrbljen tudi zaradi posledic zapiranja šol in pouka na daljavo, kar je eden izmed davkov koronaepidemije. Mnogi otroci in mladi so zaradi tega izgubili stik z vrstniki in se povsem osamili: »Če se že od malega učimo, da smo osamljeni, bo v prihodnosti še toliko težje graditi mostove bratstva in miru.«
Svetovno gospodarstvo je bilo zaradi koronaepidemije postavljeno pred težko preizkušnjo, je nadaljeval papež. »Epidemija je še jasneje opozorila na številne neenakosti na različnih družbeno-gospodarskih področjih. Sem sodijo tudi dostop do pitne vode, hrane, izobraževanja in medicinske oskrbe. Število ljudi, ki živi v skrajni revščini, nenehno in skokovito narašča.«
Če se že od malega učimo, da smo osamljeni, bo v prihodnosti še toliko težje graditi mostove bratstva in miru.
Papež Frančišek je izrazil upanje, da bi človeštvo v bližnji prihodnosti našlo »novo zavedanje za vrednost dela«: »Prihodnja leta bodo obdobje številnih priložnosti, da razvijemo nove službe in podjetja, prilagodimo obstoječe dejavnosti, izboljšamo dostop do človeka dostojnega dela ter si prizadevamo za spoštovanje človekovih pravic, primerno plačilo za pošteno delo in zaščito vsakega posameznika na družbeni ravni.«