Papež bo v nedeljo posvetil devet duhovnikov rimske škofije
Papež bo v nedeljo posvetil devet duhovnikov rimske škofije
Mašniško posvečenje v baziliki sv. Petra leta 2019 FOTO: Vatican Media
Papež Frančišek bo v nedeljo, 25. aprila, devetim bogoslovcem podelil zakrament mašniškega posvečenja, poroča spletni portal Vatican News. Kot so včeraj sporočili z rimske škofije, bo slovesno posvečenje devetih diakonov v baziliki sv. Petra v Vatikanu na nedeljo Dobrega pastirja, ko obhajamo tudi svetovni dan molitve za duhovne poklice.
Šest duhovniških kandidatov je Italijanov, po eden pa prihajajo iz Romunije, Kolumbije in Brazilije. Trenutno so na duhovnih vajah v pripravi na slovesno podelitev zakramenta. Lansko leto so mašniško posvečenje zaradi epidemije prestavili na poznejši datum, namesto papeža pa ga je duhovniškim kandidatom podelil vikar rimske škofije, kardinal Angelo De Donatis.
Neposreden prenos slovesnega bogoslužja s papežem
Slovesno bogoslužje se v nedeljo začne ob 9. uri, v živo pa ga bodo predvajali prek vatikanskih medijev in Facebook profila rimske škofije. Udeležba vernikov pri bogoslužju bo omejena, navzoči pa bodo morali dosledno upoštevati varnostne predpise v skladu z epidemiološkimi razmerami.
Eden izmed letošnjih kandidatov se je za duhovniški poklic odločil po nogometni karieri. Tedanji trener mladinske ekipe AS Roma, Andrea Stramaccioni, mu je ponudil pogodbo, mediji navajajo besede Samuela Piermarinija. Najmlajši izmed tokratnih duhovniških kandidatov prihaja iz Rima in je star 26 let, najstarejši pa je 43-letni Sicilijanec. Vsi so študirali v različnih rimskih bogoslovnih semeniščih; šest izmed njih - Georg Marius Bogdan, Salvatore Marco Montone, Manuel Secci, Diego Armando Barrera Parra, Salvatore Lucchesi in Giorgio de Iuri – v papeškem rimskem velikem semenišču. Dva izmed njih, Riccardo Cendamo in Samuel Piermarini, sta študirala na škofijskem kolegiju Redemptoris Mater, Mateus Henrique Ataide da Cruz pa v semenišču Naše Gospe nebeške ljubezni.
Osebne zgodbe
V sporočilu za javnost rimske škofije so predstavljene tudi osebne zgodbe posameznih diakonov.
Georg Marius Bogdan iz Romunije je povedal, da je duhovniški poklic začutil pri devetih letih, ko je prebral knjigo o sv. Janezu Bosku, ustanovitelju reda salezijancev.
Zgled Don Boska je bil vir navdiha tudi za Salvatoreja Marca Montoneja iz Kalabrije, ki se spominja, kako ga je na dan njegovega krsta duhovnik prekril s štolo, ker jim je zmanjkalo belih oblačil za otroke. Spominja se, kako je klic v duhovništvo prejel med evharističnim češčenjem v cerkvi neke noči, ko je bival v internatu salezijanske univerze v župniji sv. Janeza Boska. Salvatore ima tudi nekaj izkušenj s cerkvijo »poljske bolnišnice«, o kakršni pogosto govori papež Frančišek, saj je nekaj časa služil ubogim pri škofijski Karitas.
Diego Armando Barrera Parra iz Kolumbije je po srednji šoli deloval kot prostovoljec v zaporu za mladoletne prestopnike in v ustanovi za odvisnike od mamil. Tam, je pojasnil, »se je rodila moja želja, da bi v življenju lahko pomagal in služil bližnjemu«.
Manuel Secci je odrasel v rimski četrti Torre Angela v župniji sv. Simona in Jude Tadeja, njegov poklic pa je zorel »z občutkom občestvenosti in čudovitih izkušenj«, ki jih je doživljal v domači župniji.
43-letni Salvatore Lucchesi, ki prihaja s Sicilije, se Bogu zahvaljuje za klic v mladostniških letih, ko se je zaradi študija preselil v Rim. V molitvi, pojasnjuje, »sem imel neposredno izkušnjo dejstva, da je Gospod navzoč in da od mene ničesar ne zahteva. To je milost, ta zastonjska Božja ljubezen«.
Mateus Enrique Ataide de Cruz iz Brazilije v Rimu živi sedem let. Spominja se, kako je moral v starosti 15 let, ko je začel delati za nekega starejšega človeka, v skladu z dogovorom o zaposlitvi z njim tudi moliti, predvsem rožni venec. Kar je nekoč občutil kot prisilo, je danes zanj postala »potreba«.
40-letni Riccardo Cendamo je nekoč sanjal, da bo postal filmski režiser: »Ko se zdaj oziram v preteklost, ugotavljam, da je bil klic v duhovništvo vedno navzoč, vendar je ta ljubezen morala dozoreti.«
In na koncu še Samuel Piermarini, ki se je odrekel karieri poklicnega nogometaša ter vstopil v kolegij Redemptoris Mater, kjer je prejel teološko izobrazbo, zdaj pa se, kot pravi, neizmerno veseli še mašniškega posvečenja.