Papež Benedikt XVI. se je sestal z ameriškimi škofi
Papež Benedikt XVI. se je sestal z ameriškimi škofi
Papež Benedikt XVI. se je v sredo, 16. aprila, malo pred polnočjo po našem času v Narodnem svetišču Brezmadežne v Washingtonu srečal z ameriškimi katoliškimi škofi in jim govoril o njihovem poslanstvu ter skrbi za eno največjih katoliških skupnosti na svetu. V govor je zaobjel skoraj vsa najbolj pereča vprašanja sodobnega časa in izzive, s katerimi se danes srečuje Cerkev. Posebej je izpostavil Ameriko kot deželo globoke vere, versko svobodo, delo laikov v Cerkvi, zaščito družine in otrok, opozoril pa je tudi na spolne zlorabe otrok v duhovniških vrstah.
Papež Benedikt XVI. se je vprašal, kako lahko škof 21. stoletja najbolje služi svojim ovcam in jih vodi, da se srečajo z živim Bogom, ter kako se lahko najbolje odziva na Kristusov klic. Sveti oče je dejal, da uresničitev teh ciljev in želja pogosto preprečujejo različne ovire, med njimi denimo sekularizem, materializem in individualizem, ki so se vtihotapile v številne kulture in družbe. Papež je ob tem pozval k uporu zoper vse težnje, ki vero obravnavajo kot zasebno stvar, kajti katoliška vera ni združljiva s spodbujanjem poslov, ki so v nasprotju z naukom katoliške Cerkve, ali brezbrižnostjo do revnih in odrinjenih na rob družbe. Le ko vera pronica v vse življenje in delovanje, se lahko kristjan resnično odpre za pretvarjanje evangeljske moči, je poudaril sveti oče, ki se je nato nekoliko ustavil pri nevarnostih materializma, pri tem pa opozoril, da se morajo ljudje predvsem zavedati dokončnega in bistvenega namena življenja. Spoznati morajo, je dejal Benedikt XVI., da jih žeja po Bogu, brez katerega je naše življenje prazno. V družbi, kjer sta cenjeni človekova svoboda in avtonomnost, pa se zlahka izgubi občutek odvisnosti od drugega kot tudi odgovornost, ki jo imamo do njega, je opozoril papež in dodal, da je takšne vrste individualizem prežel tudi Cerkev. Nekateri namreč po njegovih besedah več pozornosti posvečajo osebnemu odnosu z Bogom, pri čemer trpi delo za odrešeno skupnost. Ustvarjeni smo bili kot družbena bitja, ki se izpolnijo le v ljubezni, v ljubezni do Boga in do bližnjega, je poudaril sveti oče. Izpostavil je versko, narodno in kulturno pestrost Združenih držav Amerike ter veliko katolikov laikov, ki se aktivno vključujejo v najrazličnejše pobude, organizacije in skupnosti Cerkve. Papež je škofe pozval, naj si prizadevajo, da se bo to delo nadaljevalo in izboljševalo, poskrbijo pa naj tudi, da se bodo ljudje odpirali moralni resnici. Sicer je sveti oče škofom položil na srce veliko nasvetov in priporočil, med drugim jih je pozval, naj se aktivno vključijo v javne razprave in tudi na ta način prispevajo k prijaznejšemu svetu. Prizadevajo naj si, da bodo vsi jasno slišali evangeljsko sporočilo, ki se naj razpršuje ne le znotraj posamezne skupnosti, temveč naj s pomočjo novodobnih sredstev in množičnih medijev doseže ves svet. Benedikt XVI., ki bo v Združenih državah Amerike ostal do nedelje, je posebej poudaril, da je na vseh ravneh potrebno zaščititi družino, katere položaj danes ni najboljši. Število ločitev namreč vse bolj narašča, število sklenitev zakonske zveze pa močno upada, zato je sveti oče pozval k prizadevanju za izboljšanje tega položaja. Sklicujoč se na svoje besede iz druge apostolske spodbude Spe Salvi, je dejal, da se človek prav v družini prvič sreča s temeljnimi prvinami miru, kot so pravičnost in ljubezen med brati, sestrami in starši, ljubeča skrb za šibkejšega člana družine in vzajemna pomoč.
Rimski škof ni zaobšel niti problematike spolnih zlorab, katerih storilci so duhovniki. Združene države Amerike je namreč leta 2002 pretresla vest o številnih primerih pedofilije med duhovniki. Benedikt XVI. je priznal, da odzivanje na tiste razmere ni bilo preprosto in da je bilo zato reševanje primerov zelo slabo, kot je pred papeževim govorom že dejal predsednik ameriških katoliških škofov kardinal Francis George. Kljub vsemu je sveti oče poudaril, da večina duhovnikov, redovnikov in redovnic svoje delo dobro opravlja, na vzgojo in zaščito otrok pa da je potrebno gledati celostno. Otroci si zaslužijo, da odraščajo v okolju, kjer jim je spolnost zdravo predstavljena in kjer človekovo dostojanstvo nekaj velja. K ustvarjanju takšnega okolja in k spodbujanju k moralnega preporoda pa smo poklicani prav vsi člani družbe, je še dejal papež Benedikt XVI.