Pahor v Topolšici: Varujmo in negujmo evropsko idejo
Pahor v Topolšici: Varujmo in negujmo evropsko idejo
Predsednik Pahor je dejal, da je dan zmage prinesel konec šestletnemu trpljenju in da smo se Slovenci takrat postavili za prave zgodovinske vrednote. Zato imamo danes pravico in dolžnost, da negujemo spomin na ljudi, ki so bili del zavezniških sil, med mladimi pa ohranimo pozitiven odnos do narodnoosvobodilnega gibanja.
Naj se vojna nikdar več ne ponovi
Na pogorišču tedanjega sveta je z željo, da se vojna nikdar več ne ponovi, zrasla Evropska unija, je nadaljeval predsednik republike in dodal, da so evropski vizionarji tedaj morali storiti nekaj radikalnega in prelomnega, da bi prihodnje generacije zavarovali pred nevarnostjo vojne ter jim omogočili, da bi uživali mir, sanjali svoje sanje in si izpolnili velika pričakovanja.
Naša pravica, naša dolžnost
»Evropska ideja, katere del smo tudi ponosni Slovenci, že skoraj osemdeset let varuje naš mir, varnost in blaginjo. Naša sveta dolžnost je, prvič – da nikoli ne pozabimo tistih, ki so izbojevali dan zmage, in drugič – da naredimo vse, kar je v naši moči na ravni posameznika, družbe in države, da bogatimo, varujemo in negujemo evropsko idejo,« je poudaril Pahor in dodal, da želi, da bi našim zanamcem, otrokom in njih otrokom zavarovali mir in varnost ter jim omogočili vsaj enako ali višjo stopnjo blaginje kot jo uživamo danes. »To je naša pravica, to je naša dolžnost.«
Evropska ideja, katere del smo tudi ponosni Slovenci, že skoraj osemdeset let varuje naš mir, varnost in blaginjo. (Borut Pahor, predsednik države)
Grozot ne smemo pozabiti
Šoštanjski župan Darko Menih je povedal, da letos mineva 77. let od zgodovinskega dogodka, ko je bila podpisana kapitulacija nemških sil za južno Evropo. Vseh strahot druge svetovne vojne in vojne v Ukrajini po njegovih besedah ne smemo nikdar pozabiti. Grozote teh vojn smo dolžni predstaviti našim zanamcem, je izpostavil.
Topolšica posebno mesto
Velenjski župan Peter Dermol je dejal, da bi celotna slovenska politika morala naznaniti Topolšico kot posebno mesto, navaja STA. Dan zmage nad fašizmom je zanj spomin in opomin na pretekla dogajanja, na nas pa je, da iščemo vzporednice s časom pred 77. leti.
»Delati moramo za prihodnost naših otrok in zanamcev. Boriti se moramo za pravičen prehod Šaleške doline iz premoga, za nova delovna mesta in socialno varnost.«