Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Pahor s Peterletom o ukinjanju samostojnega muzeja osamosvojitve

Janez Porenta
Za vas piše:
Janez Porenta
Objava: 03. 11. 2022 / 14:53
Čas branja: 2 minuti
Nazadnje Posodobljeno: 04.11.2022 / 08:23
Ustavi predvajanje Nalaganje
Pahor s Peterletom o ukinjanju samostojnega muzeja osamosvojitve
Borut Pahor in Lojze Peterle sta se pogovarjala o predvideni ukinitvi samostojnega Muzeja slovenske osamosvojitve. FOTO: TW Borut Pahor

Pahor s Peterletom o ukinjanju samostojnega muzeja osamosvojitve

Nedavna javno obelodanjena namera ministrstva za kulturo o združitvi Muzeja novejše zgodovine Slovenije in Muzeja slovenske osamosvojitve v nov javni zavod oziroma v nov muzej je sprožila val odzivov, zlasti glasni so bili nasprotniki tovrstne poteze.

Spomnimo: Muzej slovenske zgodovine je lanskega marca ustanovila takratna vlada Janeza Janše in v ustanovni sklep zapisala, da muzej »sistematično raziskuje, zbira, ohranja, razstavlja in proučuje gradivo ter živa pričevanja v zvezi z osamosvojitvijo in nastankom samostojne slovenske države; raziskuje in vrednoti tiste zapletene zgodovinske procese, ki so v preteklosti ustvarjali slovensko istovetnost, njene pomene in odnos družbe do slovenstva in lastne države.«

Oster odziv Združenja VSO

Ministrica za kulturo dr. Asta Vrečko združitev dveh muzejev, za katero pripravljajo vse potrebno, upravičuje z besedami, češ da je bila ustanovitev Muzeja slovenske osamosvojitve ideološki projekt prejšnje vlade. Na odločitev ministrice so se še posebej ostro odzvali v Združenju za vrednote slovenske osamosvojitve (VSO), tudi na novinarski konferenci, na kateri sta ob predsedniku VSO Lojzetu Peterletu sodelovala še predsednika SDS in SLS, Janez Janša in Marko Balažic.

Peterle pri Pahorju

Prav ugašanje (samostojnega) Muzeja slovenske osamosvojitve je bilo povod za to, da je prvega moža VSO Lojzeta Peterleta v Predsedniški palači ta teden sprejel slovenski predsednik v odhajanju Borut Pahor, ki se po lastnih besedah ne želi izrekati o strokovnih argumentih, vendar pa »v luči svojih prizadevanj, s katerimi je ob 30-letnici osamosvojitve v zadnjih treh letih obeležil 16 prelomnih dogodkov, ki so privedli do osamosvojitve, obrambe in mednarodnega priznanja Slovenije, opozarja na državotvorni, tudi narodotvorni pomen samostojnega muzeja osamosvojitve.«

Pahor želi posvet z Golobom

»Hvala za 16 poklonov osamosvojitvi. Izvedena je bila za vse in nas ni razdelila. Ukinitev samostojnega muzeja osamosvojitve bi bila prispevek k polarizaciji. Kaj bi imeli od tega?« pa je izpostavil Lojze Peterle, predsednik osamosvojitvene vlade. Kot je po srečanju z njim še poudaril predsednik Pahor, se želi o tej temi posvetovati tudi s premierjem dr. Robertom Golobom.

Petkov posvet o MSO

Združenje za vrednote slovenske osamosvojitve pa vabi na posvet »Muzej slovenske osamosvojitve – Kaj je stroka, kaj kultura, kaj politika in kaj ideologija« v petek, 4. novembra 2022, ob 10. uri v Muzeju VSO na Cankarjevi 11 v Ljubljani. Na pogovornem omizju bodo sodelovali direktor Muzeja slovenske osamosvojitve dr. Željko Oset, direktor Muzeja novejše zgodovine Slovenije dr. Jože Dežman, član sveta MSO dr. Stane Granda, urednik dr. Andrej Lokar in znanstveni svetnik in zgodovinar ddr. Igor Grdina.

Nalaganje
Nazaj na vrh