Pahor podpisal odlok o parlamentarnih volitvah
Pahor podpisal odlok o parlamentarnih volitvah
Potem ko je predsednik RS Borut Pahor 20. januarja uradno potrdil, da bodo volitve poslank in poslancev v državni zbor 24. aprila, je danes podpisal tudi odlok. V uradnem listu bo objavljen danes.
Za dan začetka volilnih opravil je Pahor določil 14. februar. Prihodnji teden bodo tako volivci že imeli priložnost s podpisi izraziti podporo posameznim listam kandidatov. Uradna volilna kampanja bo stekla mesec pred volitvami, torej 24. marca, do takrat pa morajo tudi vsi, ki želijo vstopiti v volilno tekmo vložiti kandidature.
Za oblikovanje vlade še pred počitnicami
Da bo parlamentarne volitve razpisal za 24. april, se je Pahor odločil v začetku novembra lani po posvetu s poslanskimi skupinami. Kljub danim epidemiološkim razmeram je takrat med poslanskimi skupinami tudi prevladalo mnenje, da se volitve izvedejo na prvi možni datum. Tudi danes je dejal, da je po njegovi oceni glede na politične razmere izbira prvega možnega datuma najprimernejša. »To omogoča oblikovanje vlade še pred parlamentarnimi počitnicami,« je dodal.
Kot je še navedel Pahor, je bila tako ob njegovi odločitvi za razpis volitev poleg presoje političnih razmer ključna tudi presoja zdravstvenih. V državi trenutno ni razglašena epidemija, ukrepi za zajezitev okužb z novim koronavirusom se sproščajo in ne zaostrujejo, volitve so bile razmeram primerno v času pandemije izvedene v številnih evropskih državah, v Sloveniji pa smo lani uspešno izvedli referendum, je navedel argumente za svojo odločitev.
Mandatarstvo tistemu, ki bo užival največ podpore
Pahor je danes tudi napovedal, da bo po volitvah mandat za sestavo vlade po posvetih z vodji poslanskih skupin podelil tisti kandidatki ali kandidatu za predsednico ali predsednika vlade, ki bo med poslankami in poslanci užival potrebno podporo, torej 46 glasov ali več.
Vodje poslanskih skupin bo ob tem tudi prosil, da mu to podporo izkažejo s podpisi poslank in poslancev.
Za visoko raven kulture dialoga
Hkrati je Pahor še pred volitvami in uradnim začetkom volilne kampanje pozval k visoki ravni kulture dialoga, predvolilna soočenja pa po njegovih besedah naj ne bodo zožena zgolj na vprašanja, kdo bo sodeloval s kom ali proti komu. »Politične, ideološke in druge razlike ter zlasti ton razprave v predvolilnih soočenjih naj nas razdvojijo le toliko, kolikor si lahko potem opomoremo kot skupnost,« je dejal.
Letošnje državnozborske volitve bodo devete v zgodovini samostojne države. Prve volitve v DZ so potekale leta 1992, medtem ko so bile prve večstrankarske volitve v takrat še skupščino SRS že dve leti prej. Na zadnje troje volitev - leta 2011, 2014 in 2018 - so se volivci odpravili predčasno. Tokratne volitve bodo tako prve redne po letu 2008.