P. Cestnik: Hoja v resnici je program vseh medijev
P. Cestnik: Hoja v resnici je program vseh medijev
S slovesnim bogoslužjem v cerkvi Zavoda sv. Stanislava v Šentvidu nad Ljubljano so včeraj obeležili 19. rojstni dan Radia Ognjišče. P. Branko Cestnik je v pridigi spregovoril o vlogi medijev, posebej katoliških. »Katoliški medij najprej hodi v resnici v odnosu do Boga«, je dejal p. Cestnik, ki je prepričan, da je umetnost medija opraviti selekcijo dogodkov na način, da ni prizadeta resnica, pri tem pa mu mora biti vodilo družbeni nauk Cerkve. Katoliški medij se po njegovih besedah ne sme ustrašiti plavanja proti toku.
P. Branko Cestnik je nagovor po evangeliju začel z mislijo cerkvene učiteljice sv. Terezije Velike, ki jo je mučilo vprašanje, zakaj je ponižnost Gospodu tako všečna krepost, zakaj ima Bog bolj od srčnosti, poguma in plemenitosti rad ponižnost. »Če Terezijino razmišljanje beremo kot negativ, lahko rečemo, da je nadutost hoja v laži. Kdor je nadut, živi v namišljenem, varljivem svetu in pot do spoznanja Boga mu je zaprta. Ker sodobni človek v glavnem spoznanja Boga nima, lahko že iz tega sklepamo, da bo precej nadut, da bo, torej, hodil v laži. Kriza vere v Boga je nadaljevanje človekove zmanjšane zmožnosti za majhne in velike resnice, vsakdanje resnice, o sebi in svetu.«
Hoja v resnici je program vseh medijev, predvsem program njihove poročevalske in komentatorske dejavnosti, je razmišljal p. Cestnik in dodal, da ko mediji poročajo, poročajo resnico, ko mediji komentirajo, pogumno in pošteno razmišljajo o resničnih dejstvih. »Zunaj resnice medijev ne bi smelo biti. Resnicoljubnost pa mora biti prva krepost novinarja. Novinar se ponižno prikloni resnici, tudi, ko je ta grenka in temna. Nato jo z njemu lastno veščino posreduje ostalim ljudem. Novinar je posredovalec resnice, kakor je duhovnik posredovalec Božje milosti. Če novinar resnice ne prepozna, pa tudi, če jo prepozna in je noče posredovati takšne, kot je, izgublja samega sebe, gre proti svojemu poslanstvu. Neresnicoljuben novinar je kakor neverujoč duhovnik.«
P. Cestnik je opozoril na pasti dela v medijih. Omenil je korupcijo in podleganje posameznim političnim pritiskom. »Vlogo totalitarnega režima danes prevzema interes velikega kapitala, interes močnih gospodarsko-političnih omrežij, interes dominantnih političnih klik. Ko bosta medij in novinar zavoljo ljubega kruhka ali zavoljo ideološke sorodnosti z neko kliko podlegla tem interesom ter jim začela služiti, bosta kmalu hodila v laži. Objela ju bo nadutost neresnice.«
Po besedah p. Cestnika mora biti novinar v odnosu do resnice v stalni drži ponižnosti. »Toliko bolj to dvoje velja za katoliške medije, med katerimi ima na Slovenskem odlično in nenadomestljivo vlogo prav Radio Ognjišče. Katoliški medij najprej hodi v resnici v odnosu do Boga.«
P. Cestnik je še dejal, da je resničnih dogodkov preveč, da bi jih lahko nek medij v celoti objel in o vseh poročal. Selekcija je potrebna. Umetnost medija je, da selekcijo dogodkov opravi na način, da ni prizadeta resnica. Katoliški medij ima pri tem delu izjemnega pomočnika, ki se imenuje družbeni nauk Cerkve, je poudaril p. Cestnik. »V prvi vrsti se bo držal načela o človekovem dostojanstvu. Pozoren bo, kje je kršeno in kdo od odrinjenih ljudi ali skupin je najbolj utišan. Vodilo medija bo: Dati glas tistim, ki nimajo glasu! Na tem mestu se katoliški medij ne sme ustrašiti biti alternativen, celo, kot bi rekli sociologi, biti kontrakulturalen, po domače, plavati proti toku. Tudi današnja demokratična družba namreč nekaterih resnic noče videti. Zato njeni dominantni mediji o njih molčijo, včasih celo lažejo,« je v pridigi ob 19. rojstnem dnevu Radia Ognjišče dejal p. Cestnik.
P. Cestniku so se pri oltarju pridružili tudi direktor Radia Ognjišče msgr. Franc Bole, glavni in odgovorni urednik radia msgr. Franci Trstenjak ter duhovniki p. Robin Schweiger, Drago Svetko in Miro Šlibar.
Vir: Radio Ognjišče / M. M. Š.
Foto: Radio Ognjišče