»Oznanjevanje evangelija je stvar vsakega kristjana« [VIDEO]
»Oznanjevanje evangelija je stvar vsakega kristjana« [VIDEO]
Oznanjevanje evangelija je naloga vsakega kristjana, »od vsega začetka«, je izpostavil sveti oče, ki je na začetku kateheze vernike povabil k premisleku o »obredu efata«: ta je lahko del podeljevanja zakramenta svetega krsta in papež je spomnil, da izhaja iz Jezusove čudežne ozdravitve gluhonemega moža v Galileji.
Odprtost za pričevanje evangelija
Frančišek je spomnil, da se je ta čudež, kot pripoveduje evangelij po Marku, zgodil na ozemljih, ki so jih takrat pretežno naseljevali pogani in ne Judje. To nam po papeževih besedah kaže, da Jezus zmore odpreti ušesa in usta tistim, ki ne morejo slišati ali govoriti, pri čemer pa gluhost in nemost v Svetem pismu metaforično pomenita zaprtost za Božji klic.
Tudi mi, ki smo pri krstu prejeli 'efata' Duha,« tako papež, »smo poklicani, da se odpremo«, kajti zelo potrebno je, da pričujemo in oznanjamo evangeljsko sporočilo.
Papež je nato opozoril na še eno pomenljivo znamenje v tej pripovedi: odločilno besedo efata, ki jo je izrekel Jezus in ki v aramejščini pomeni odpri se. Ta beseda, kot je pojasnil, je povabilo, namenjeno ne le gluhonemim, ki ga niso mogli slišati, ampak posebej njegovim učencem tistega časa in vseh časov. »Tudi mi, ki smo pri krstu prejeli 'efata' Duha,« tako papež, »smo poklicani, da se odpremo«, kajti zelo potrebno je, da pričujemo in oznanjamo evangeljsko sporočilo.
Pričevalci in misijonarji
Papež Frančišek je nadaljeval, da bi nas to moralo spodbuditi tudi k premisleku o naši krščanski drži. »Kristjan,« je dejal, »mora biti odprt za Božjo besedo in služenje drugim. Zaprti kristjani vedno slabo končajo, saj niso kristjani, ampak ideologi, ideologi zaprtosti,« je dodal.
Ali resnično ljubim Gospoda do te mere, da ga želim oznanjati? Ali hočem postati njegova priča, ali sem zadovoljen s tem, da sem njegov učenec? ...
Sveti oče je spomnil, da nam Jezus tudi na koncu evangelijev zaupa svojo misijonarsko željo, in vernike znova pozval, naj se »zaradi svojega krsta čutijo poklicane pričevati in oznanjati Jezusa« ter naj »prosijo za milost, da bi se zgodilo pastoralno in misijonarsko spreobrnjenje«.
»Vsak izmed nas,« je sklenil, »naj se vpraša: Ali resnično ljubim Gospoda do te mere, da ga želim oznanjati? Ali hočem postati njegova priča, ali sem zadovoljen s tem, da sem njegov učenec? Ali si vzamem k srcu ljudi, ki jih srečujem, in jih v molitvi prinašam k Jezusu? Ali želim kaj storiti, da bi veselje evangelija, ki je spremenilo moje življenje, naredilo njihovo življenje lepše?«
Nov poziv za premirje v Gazi
Ob koncu kateheze je papež znova pozval k takojšnji prekinitvi ognja v Gazi in izpustitvi vseh talcev. »Še naprej z veliko zaskrbljenostjo in bolečino spremljam spor v Izraelu in Palestini,« je dejal, »in znova pozivam k takojšnji humanitarni prekinitvi ognja: tam je toliko trpljenja.« Vse vpletene strani spodbuja k obnovitvi pogajanj, mednarodno skupnost pa k zavezi, da bodo prebivalcem Gaze dostavili potrebno humanitarno pomoč.
Sveti oče je poudaril, da so prebivalci Gaze »na koncu svojih moči« in pomoč resnično potrebujejo. Obenem je znova pozval k takojšnji izpustitvi vseh izraelskih talcev, »da bi se končalo to veliko trpljenje Izraelcev in Palestincev«. »Prosim,« je zaključil, »'ne' orožju, 'da' miru.«