Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Oskar dokumentarni drami o zlorabah

Za vas piše:
M. Š.
Objava: 29. 02. 2016 / 09:55
Oznake: Družba
Čas branja: 4 minute
Nazadnje Posodobljeno: 30.01.2018 / 17:28
Ustavi predvajanje Nalaganje
Oskar dokumentarni drami o zlorabah

Oskar dokumentarni drami o zlorabah

Film V žarišču o zlorabah v bostonski nadškofiji nagrajen kot »najboljši film« in za »najboljši izvirni scenarij«.

Dokumentarna drama V žarišču (Spotlight) o škandalu spolnih zlorab v ameriški nadškofiji Boston, ki ga je javnosti razkrila ekipa raziskovalnih novinarjev časnika Boston Globe, je na letošnji podelitvi filmskih nagrad oskar prejela nagrado za »najboljši film«. Režiser Tom McCarthy je na sinočnji slovesnosti v Los Angelesu prejel tudi oskarja za »najboljši izvirni scenarij«.



»Ta film je dal glas preživelim žrtvam zlorab – in oskar bo, tako upam, še okrepil ta glas, da bo segel vse do Vatikana«, je na slovesnoti po podelitvi dejal producent filma Michael Sugar. Malo pred podelitvijo filmskih nagrad je o dokumentarni drami spregovoril tudi nekdanji vatikanski glavni tožilec, nadškof Charles Scicluna, ki je dejal, da bi »si morali ta film nujno ogledati vsi škofje in kardinali, ker morajo razumeti, da bo Cerkev lahko rešilo le prijavljanje takšnih škandalov, ne pa njihovo prikrivanje«. Film V žarišču prikazuje, da je »v Cerkvi žal od nekdaj prisoten nagon po zaščiti slovesa povsem napačen«, je prepričan nadškof na Malti, ki je bil med leti 2002 in 2012 pristojen za obravnavo primerov spolnih zlorab.



O filmu V žarišču je v eni izmed zadnjih številk našega tednika na straneh mladega vala pisal tudi filmski poznavalec p. Andraž Arko, sinočnjega nagrajenca pa je označil kot »film, ki v gledalcu pušča težo in bolečino«:

V devetdesetih letih preteklega stoletja so v ZDA (in tudi drugod) začeli vse bolj prihajati na plano pedofilski škandali v katoliški Cerkvi. Leta 2004 je John Jay College of Criminal Justice objavil uradno poročilo, da je med vsemi spolnimi prestop­niki iz duhovniških vrst v ZDA v obdobju med 1950 in 2002 bilo manj kot 5 % pedofilov, tistih torej, ki so spolno zlorabili otroke. Preostale spolne prestop­nike so označili za efebofile, tiste, ki imajo nagnjenje do adolescentov­ med 15. in 18. letom starosti. V vsakem primeru gre za zavržena­ in grozljiva dejanja, ki se jih z vidika medijskih razkritij loti biografska drama V žarišču.

Režiser in soscenarist Tom McCarthy postavi v ospredje zgodbe časopis Boston Globe in njegovo ekipo raziskovalnih­ novinarjev – Spotlight pod vodstvom Walterja Robinsona (Micha­el Keaton), ob njem pa so še prodorni Michael Rezendes (Mark Ruffalo) ter Matt Carroll (Brian d’Arcy James) in Sacha Pfeiffer (Rachel McAdams). Ti po naročilu novega šefa Martyja Barona (Liev Schreiber) pričnejo raziskovati spolne škandale v bostonski nadškofiji. Leta 2002 z nizom člankov razkrijejo širše razsežnosti škandalov, ki poleg storilcev vključujejo tudi odgovorne – nekatere škofe in druge, ki so manipulirali s siste­mom. Drama, nominirana za šest oskarjev, prikaže, da je sistem širši od cerkvene hierarhije, saj vključuje tudi odvetnike, družinske člane in prijatelje ter celo novinarje same, še posebej od Boston Globa. Prav gotovo pa od vsega najmočneje odmevajo prizori z izpovedmi žrtev in scena s storilcem, ki je svoja dejanja racionaliziral in disociiral.

Zgodba odraža podobo svetopisemskega dogodka, ko je v šestem stoletju pred Kristusom Bog uporabil poganskega kralja Kira, da je osvobodil Izraelce izpod babilonskega suženjstva. Tokrat pa je uporabil »poganske« medije, da so z javnim razkritjem spolnih škandalov začeli osvobajati Cerkev od vseh, ki so jo z dejanji ali prikrivanji držali v sužnosti greha. Drama morda zaradi politične korektnosti (namerno?) spregleda, da je dejstvo, da spolna usmerjenost pri zlorabah igra ključno vlogo, saj je velika večina žrtev fantov (več kot 80 %). Na koncu filma sledi seznam krajev, kjer so se zločini zgodili. Škoda, da ni tudi podatkov, kako je v preteklem deset­letju Cerkev vendarle skušala poskrbeti za žrtve in za zaščito otrok, o čemer piše tudi na svojem blogu sedanji bostonski kardinal Seán P. O'Malley, s katerim je nadškofija doživela očiščenje in prerojenje. Kljub temu manku film v ničemer ne prinaša trium­falizma ali celo revanšizma, ampak še posebej ob izpovedi novinarja Rezendesa bolečino in žalost ob izgubi vere. Prav zato je V žarišču drama, ki pusti v gledalcu izredno težo in bolečino, saj ne prikazuje fikcije, ampak resnične dogodke in v njih zajete vse žrtve.

Družbeni globalni proces so­očanja in spopadanja z grozljivim problemom pedofilije in efebofilije se je s pomočjo medijev začel v Cerkvi. V katerih institucijah sledi nadaljevanje?



Na sinočnji slovesnosti je oskarja med drugim prejel tudi ameriški filmski igralec Leonardo DiCaprio za glavno moško vlogo v filmu Povratnik (The Revenant), ki je nagovor zbranim v dvorani namenil vprašanju, ki ga trenutno najbolj zaposluje – podnebnim spremembam.

Vir: Kathpress / arhiv Družine
Foto: splet

Kupi v trgovini

Novo
Globalizacija zahodne kulturne revolucije
Družbena vprašanja
32,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh