Opoldanski angelus: za ekologijo pravičnosti, pozdrav Afričanom
Opoldanski angelus: za ekologijo pravičnosti, pozdrav Afričanom
Po mnenju svetega očeta nikomur ne bi smelo primanjkovati osnovnih življenjskih potrebščin. Vernike, zbrane na Trgu sv. Petra v Vatikanu, je med opoldansko molitvijo pozval: »Ne zapravljajmo tega, kar imamo, ampak širimo ekologijo pravičnosti in dejavne ljubezni!«
Vsak človek je svet in edinstven dar, v vsaki starosti in v vsakem stanju.
Enako velja za ljudi: vsak človek je »svet in edinstven dar, v vsaki starosti in v vsakem stanju«, je dejal Frančišek. Tudi ljudi ne bi smeli nikoli zapustiti, »odmetavati«, in to velja predvsem za najranljivejše člane naše družbe: nerojene otroke, ostarele, pomoči potrebne in prikrajšane. Voditelj Katoliške cerkve je pozval, »naj se življenje vedno spoštuje in spodbuja«.
Obsodba nasilja v Sveti deželi
Papež je ob sklepu današnje opoldanske molitve obsodil tudi nedavno stopnjevanje nasilja v Sveti deželi. Kot je dejal, z veliko bolečino sprejema novice o dogajanjih v Jeruzalemu. Spomnil se je Palestincev, ubitih v vojaški operaciji na Zahodnem bregu, in žrtev petkovega napada v Jeruzalemu, v katerem je bilo ubitih sedem Judov in palestinski storilec.
Sveti oče je izrazil obžalovanje, da to stopnjevanje nasilja zmanjšuje tistih nekaj drobcev upanja za mir, obenem pa je obe vladi in mednarodno skupnost pozval, naj takoj najdejo druge poti, ki bodo temeljile na dialogu in resničnem iskanju miru.
Papež je vse vernike prosil, naj njegovo potovanje v Afriko spremljajo z molitvijo.
Papeževo sporočilo pred potovanjem v Kongo in Južni Sudan
Po molitvi in blagoslovu je papež Frančišek pred odhodom v Afriko še naslovil svoje sporočilo prebivalcem Demokratične republike Kongo in Južnega Sudana. Civilnim oblastem in krajevnim škofom se je zahvalil za povabilo in za priprave obeh obiskov ter iz srca pozdravil »drage prebivalce, ki me pričakujejo«.
Papež je izpostavil, kako »ti deželi trpita zaradi trajajočih spopadov«. Demokratična republika Kongo trpi predvsem na vzhodu države zaradi oboroženih spopadov ter zaradi izkoriščanja, Južni Sudan pa že leta in leta trpinči vojna in ljudje komaj čakajo, da preneha neprestano nasilje, ki tamkajšnje prebivalce sili, da živijo kot notranji begunci v nenehnem trpljenju.
Papež je vse vernike prosil, naj njegovo potovanje v Afriko spremljajo z molitvijo.