Opoldanski angelus: ne bojte se, bodite pripravljeni!
Opoldanski angelus: ne bojte se, bodite pripravljeni!
Papež se je v nagovoru skliceval na dve Jezusovi prošnji, ki ju najdemo v evangeliju po Luku in sta predmet evangelija današnje nedelje: »Ne boj se, mala čreda!« in »Bodite pripravljeni!« »Ti dve ključni besedi nam pomagata premagati strahove, ki nas včasih hromijo, in se upreti skušnjavi pasivnega, zaspanega življenja,« je sveti oče dejal vernikom, zbranim na Trgu sv. Petra v Vatikanu.
Spomnil je, kako je Jezus učencem večkrat govoril o ljubeči Očetovi skrbi – o ljubečem Očetu, ki skrbi za lilije na polju, ptice v zraku in seveda za svoje otroke: »Zato nimamo razloga za skrb: naša zgodovina je trdno v Božjih rokah. To Jezusovo povabilo, naj se ne bojimo, nam vliva pogum.«
Včasih nas premagata občutek nezaupanja in strahu: strah, da nam ne bo uspelo, da ne bomo priznani, da ne bomo ljubljeni, da ne bomo mogli uresničiti svojih načrtov, da ne bomo nikoli srečni.
Kljub temu ni nič nenavadnega, če tudi verne ljudi občasno pestijo strahovi: »Včasih nas premagata občutek nezaupanja in strahu: strah, da nam ne bo uspelo, da ne bomo priznani, da ne bomo ljubljeni, da ne bomo mogli uresničiti svojih načrtov, da ne bomo nikoli srečni.«
Ljudje v takem položaju iščejo bogastvo in kopičijo materialne stvari, da bi si zagotovili navidezno varnost. Po Frančiškovem mnenju to ni rešitev, kajti potem človeka skrbi za pridobljeno bogastvo. »Toda Jezus nas pomiri: Ne bojte se! Zaupajte v Očeta, ki vam želi dati vse, kar resnično potrebujete. On nam je že dal svojega Sina in svoje kraljestvo ter nas vedno spremlja s svojo previdnostjo; vsak dan skrbi za nas. Ne bojte se: to je gotovost, ki se je naše srce lahko oklepa!«
Gospod prihaja tudi v okoliščinah, v katerih ga ne pričakujemo!
Zaupanje v Boga, je spodbudil papež, pa ne sme voditi v pasivnost, ne smemo spati ali zapasti v lenobo. Ljudje moramo biti budni in pozorni. Frančišek je spomnil na vrsto prilik, ki govorijo o tem: »Sporočilo teh prilik je enako: ostanite budni, ne zaspite! Ne pustite se motiti, ne prepustite se notranji počasnosti, kajti Gospod prihaja tudi v okoliščinah, v katerih ga ne pričakujemo!«
Ob koncu svojega zemeljskega bivanja bomo morali ljudje pred Bogom narediti obračun, je dejal papež: »Toliko smo prejeli: življenje, vero, družino, odnose, delo, pa tudi kraje, kjer živimo: naše mesto, stvarstvo. Zato se vprašajmo: ali skrbimo za to dediščino, ki nam jo je zapustil Gospod? Ali cenimo njeno lepoto ali jo uporabljamo le zase in za svoje udobje?«
Kot vedno je Frančišek molitev ačeščenja sklenil z zelo osebno prošnjo vernikom: »In prosim, ne pozabite moliti tudi zame.«
Dogovor o varnem izvozu je znamenje upanja, da je mogoče doseči pravičen in trajen mir.
Zadovoljstvo ob izvozu žita, molitev za ponesrečene poljske romarje
Papež je ob koncu opoldanske molitve izrazil zadovoljstvo, da so ladje z žitom danes lahko zapustile ukrajinska pristanišča, in dejal, da je dogovor o varnem izvozu znamenje upanja, da je mogoče doseči pravičen in trajen mir.
Molil je tudi za žrtve včerajšnje avtobusne nesreče na Hrvaškem, ko je na poti v Medžugorje življenje izgubilo 12 poljskih romarjev.