Oktet Deseti brat prepeval na Češkem
Oktet Deseti brat prepeval na Češkem
Njegov opus skladb in zaslug je zelo obsežen, a naj bo dovolj, če navedemo, da je bil regens chori v ljubljanski stolnici, da je postavil orglarsko šolo, Cerkveni glasbenik in s cecilijanskim gibanjem v Cerkev vrnil resno glasbo.
Na povabilo slovenskega veleposlaništva v Pragi
Oktet Deseti brat iz Ljubljane je s slovenske ambasade v Pragi, ki je bila sopokroviteljica dogodka, že pred meseci prejel povabilo, da se kot zastopnik Slovenije udeleži tega festivala. Pripravili smo program, se nekoliko poučili o velikem Antonu Foersterju (1837-1926) in doživeli lepoto srečanja z doslej neznanimi kraji in ljudmi.
Šest zborov
Na festivalu so sodelovali štirje uveljavljeni češki mešani zbori, med katerimi so se trije ponašali z datumom ustanovitve leta 1860, ženski zbor iz Košic na Slovaškem ter naša moška zasedba iz Slovenije.
Začelo se je ob 9. uri s sveto mašo, ki ji je sledila glasbena predstavitev posameznih pevskih skupin. Povabljeni smo bili na slavnostno kosilo in si izmenjali simbolična darila ter seveda zapeli. Popoldanski program je potekal zunaj v amfiteatru. Nastopilo je vseh šest skupin s pretežno narodnim in šaljivim pevskim programom ter skupnimi zaključnimi pesmi. Trajalo je tri ure.
Oktet nastopil v gotski cerkvi sv. Marije Magdalene
Vsi pevci so bili nato povabljeni na večerjo, ki je bila namenjena tudi spoznavanju in neke vrste priprava na (najbogatejši) večerni program, ki se je odvijal na dveh lokacijah. Oktet je nastopil v gotski cerkvi sv. Marije Magdalene v Sobotki, skupaj s pevkami s Slovaške (Českeho spolku) in mešanim zborom Hlahol Nymburk, je izvajal izključno slovenski sakralni program. Poseben prispevek je z nekaj izjemnimi točkami prispevala domačinka, mlada sopranistka Jana Ryklova.
Ob povratku še v Prago
Nedeljska vrnitev je potekala prek Prage, v kateri so nas očarali Hradčani s Plečnikovimi sledovi ter orgelski zvoki v katedrali sv. Vida, ki smo jo obiskali in se udeležili svete maše na praznik Sv. Trojice.