Odzivi na cenzuro na RTV se vrstijo še naprej
Odzivi na cenzuro na RTV se vrstijo še naprej
Kot je v imenu civilne pobude zapisal Robert Hlede, so zavzeli stališče, da je šlo pri tem za grob napad na demokratične in novinarske standarde, ki si ga odgovorna urednica informativnega programa Polona Fijavž oziroma javna televizija, ki jo plačujemo vsi davkoplačevalci, ne bi smela dovoliti.
V nasprotju z 39. členom Ustave
»Aktivno državljanstvo obenem ocenjuje, da je omenjeno ravnanje tudi v nasprotju z 39. členom Ustave RS, ki pravi: 'Zagotovljena je svoboda izražanja misli, govora in javnega nastopanja, tiska in drugih oblik javnega obveščanja in izražanja. Vsakdo lahko svobodno zbira, sprejema in širi vesti in mnenja,'« je opozoril Robert Hlede.
Neustavni govor?
Hkrati se Aktivno državljanstvo sprašuje tudi, od kdaj je z ustavo zagotovljena pravica do življenja in govor o neodtujljivi pravici vsakega človeškega bitja do življenja, za katerega se Urša Cankar Soares kot aktivistka že več let zavzema, »neustavni govor« ali nekaj, čemur lahko kdor koli oporeka.
Odprava prepovedi intervjuja
»V tem smislu se Aktivno državljanstvo pridružuje stališčem Sveta za zaščito svobode govora, Zveze organizacij civilne družbe Slovenije in vsem drugim, ki zahtevajo odpravo prepovedi tega intervjuja oziroma njegovo čimprejšnjo uvrstitev v redni televizijski program,« je še zapisal Robert Hlede.
Desna civilna družba se je prebudila
Civilna družba desno od sredine je v tem primeru cenzure vendarle dvignila glavo, zravnala hrbtenico in se množično ogorčeno odzvala na dogajanje na RTV Slovenija. O odzivu Zveze organizacij civilne družbe Slovenije (ZOCIS) smo poročali TUKAJ, o odzivu Združenja novinarjev in publicistov (ZNP) pa TUKAJ.
Oster tudi odziv SZSG
Ostro pa so se odzvali pa tudi v Svetu za zaščito svobode govora (SZSG) pri Zboru za republiko, ki ga kot predsednik vodi Jože Biščak, in – kot so zapisali v izjavi za javnost – novico o prepovedi že dogovorjenega televizijskega intervjuja sprejeli z velikim začudenjem in ogorčenjem.
Dolžni zavzemati nevtralna stališča
»Poloni Fijavž nikakor ne odrekamo pravice, da kot odgovorna urednica presoja, ali je nekaj primerno za objavo ali ni, a bi se morala zavedati, da ni odgovorna urednica v zasebnem, temveč v nacionalnem mediju, ki je dolžan omogočiti javne razprave o vseh temah slovenske družbe, do katerih mora zavzemati nevtralna stališča,« so opozorili v SZSG.
Načelo politične uravnoteženosti
In nadaljevali, da v Zakonu o RTV Slovenija v 4. in 5. členu jasno piše, da morajo uredniki zagotavljati oddaje, ki odražajo življenje in probleme različnih struktur prebivalstva in spoštovati načelo politične uravnoteženosti ter svetovnonazorskega pluralizma.
Pravica povedati svoje mnenje
To v konkretnem primeru pomeni, da imajo pravico na javni televiziji povedati svoje mnenje tako zagovorniki umetne prekinitve nosečnosti kot tisti, ki temu nasprotujejo ali opozarjajo, da gre pri splavu za vprašanje etike, je izpostavil Biščak.
Sklicevanje na Ustavo
Urednica se je, je nadaljeval, pri odpovedi intervjuja sklicevala na Ustavo, očitno na alinejo 5. člena, ki pravi, da morajo uredniki spoštovati načelo »ustavnosti in zakonitosti pri oblikovanju programov«. Ob tem so v SZSG poudarili dvoje.
Ustava ni nekaj nespremenljivega
»Ustava je rezultat demokratičnega procesa. Z njo je treba ravnati previdno, kar pa ne pomeni, da je ni možno spreminjati. To pomeni, da ni nekaj nespremenljivega in da se lahko razpravlja tudi o temah in problemih, ki so z Ustavo že ali drugače urejeni,« so zapisali v Svetu.
Zaščita demokratičnega procesa, po katerem se Ustava spreminja
Biščak opominja, da če bi bilo res, kar trdi Fijavževa, potem na nacionalni televiziji ne bi smeli govoriti o spremembi volilnega sistema. Zaščititi je torej treba demokratični proces, po katerem se Ustava spreminja (del tega procesa je tudi svoboda govora in soočenje mnenj).
Samovoljna interpretacija urednice
»In drugič, pri sklicevanju na Ustavo gre za samovoljno interpretacijo urednice, kaj naj bi nekaj pomenilo, čeprav je za tako razlago edino pristojno Ustavno sodišče. Po nam dostopnih informacijah se ustavni sodniki niso opredelili, ali Ustava zagotavlja pravico do splava,« so še izpostavili v SZSG.
Presodi lahko le Ustavno sodišče
Po njihovem 55. člen Ustave, ki določa, da je odločanje o rojstvu otrok svobodno, ne pomeni, da Ustava s tem zagotavlja tudi pravico do splava. Mnenja pravnikov so deljena, a to lahko presodi le Ustavno sodišče, nikakor pa ne urednica javnega zavoda, ki mora v programih, ki jih ureja, zagotavljati pluralnost različnih svetovnonazorskih stališč, dodajajo.
Kršenje zakona in Ustave
»V SZSG menimo, da je Polona Fijavž s svojo odločitvijo in nenačelno selekcijo gostov kršila 4. in 5. člen Zakona o RTV Slovenija in kot javna uslužbenka v državnem mediju tudi 39. člen Ustave, ki pravi: 'Zagotovljena je svoboda izražanja misli, govora in javnega nastopanja, tiska in drugih oblik javnega obveščanja in izražanja. Vsakdo lahko svobodno zbira, sprejema in širi vesti in mnenja,« so zaključili.
Sprožen postopek pri Zagovorniku
Na cenzuro nedeljskega intervjuja pa se je odzvala tudi politika. Vodja poslanske skupine opozicijske NSi Janez Cigler Kralj jo je označil za nesprejemljivo: »RTV je javni servis, ki ga plačujemo vsi. Omogočati mora soočenje vseh mnenj in pogledov, ki v družbi obstajajo – tudi če urednikom vrednotno niso blizu. Sprožil sem uradni postopek pri Zagovorniku načela enakosti.«
Zavržno in nevarno
V drugi opozicijski stranki SDS pa se je odzval Ženski forum in obžaloval, da občutljivo področje, kljub vsej tragičnosti, določeni družbeni deležniki, tudi ideološko zaznamovani uredniki javnega medijskega servisa, uporabljajo za ideološki boj, kar je zavržno in nevarno dejanje. Zato od Polone Fijavž pričakujejo takojšnji odstop s položaja odgovorne urednice Informativnega programa TV Slovenija.