Odprtje veleposlaništva kot znak poglabljanja odnosov
Odprtje veleposlaništva kot znak poglabljanja odnosov
Med drugim se je srečal z namestnikom korejskega ministra za zunanje zadeve Jeojem Seun-Baejem, s katerim sta govorili tudi o odprtju slovenskega veleposlaništva v Južni Koreji.
30 let diplomatskih odnosov
Sogovornika sta pohvalila dobro sodelovanje med državama ter izrazila interes za njegovo nadaljnjo krepitev. K temu naj bi po oceni ministrstva prispevalo tudi odprtje slovenskega veleposlaništva v Seulu. Republika Koreja je sicer priznala samostojnost Slovenije 15. aprila 1992. »Državni sekretar in minister sta se strinjala, da obstaja velik potencial za poglobitev sodelovanja med državama, predvsem na gospodarskem, znanstvenem in tehnološkem področju.«
S sogovorniki tudi o kandidaturi za nestalno članico VS
Državni sekretar se je srečal tudi z zunanjim ministrom Vietnama Buijem Tan Sonom in s posebno odposlanko ministra za zunanje zadeve Tajske in njegovo namestnico Pornpimol Kanchanalak. »V ospredju pogovorov so bili dvostranski odnosi in priložnosti za krepitev gospodarskega sodelovanja. Državni sekretar je sogovornikom predstavil tudi kandidaturo Slovenije za nestalno članico Varnostnega sveta Organizacije Združenih narodov za obdobje 2024-2025.«
Pomen partnerstva z državami JV Azije
Raščan je sicer na ministrskem zasedanju držav OECD in ASEAN nastopil kot panelist v razpravi o izgradnji ASEAN za vključujočo prihodnost. »V svojem nastopu je poudaril, da Slovenije namenja velik pomen partnerstvu z državami Jugovzhodne Azije. Izkušnje pandemije nas učijo o medsebojni odvisnosti in pomembnosti mednarodnega sodelovanja,« izpostavljajo na ministrstvu. Državni sekretar je predstavil aktivnosti Slovenije v času predsedovanja Svetu EU glede krepitve odpornosti in donacije cepiv »ter države regije povabil, da se vključijo v delo mednarodnega raziskovalnega centra za umetno inteligenco IRCAI, ki ima sedež v Sloveniji.«