Na Prevaljah odprli razstavo »Življenje in delo skladatelja akademika Lojzeta Lebiča«
Na Prevaljah odprli razstavo »Življenje in delo skladatelja akademika Lojzeta Lebiča«
Poudarek razstave je na bogatem slikovnem gradivu, ki prikazuje Lebičevo povezanost s kulturnim dogajanjem na rodnih Prevaljah.
Slavnostni govornik na odprtju razstave je bil akademik dr. Jožef Muhovič, tajnik V. razreda, razreda za umetnosti SAZU. Z izbranimi mislimi je orisal bogat Lebičev glasbeni opus in skladateljevo umetniško poslanstvo.
Inovativen in sodoben pristop
Muhovič je med drugim je poudaril, da se je Lebič kot skladatelj uveljavil z inovativnim in sodobnim pristopom h glasbenemu ustvarjanju. »Ta pristop je vključeval tako vplive zahodnoevropske avantgarde kot slovenske ljudske in sakralne glasbe. Njegovo komponiranje temelji na sodobnih kompozicijskih tehnikah, kot so atonalnost, serialnost in kolažiranje različnih glasbenih prvin, vendar ohranja tudi melodične in harmonske poteze, ki izvirajo iz slovenske kulturne dediščine.«
Iskanje smisla v glasbi
Muhovič je nadaljeval, da je ena ključnih značilnosti Lebičevega ustvarjanja iskanje smisla v glasbi. »Zato njegova dela niso nikoli zgolj zvočne strukture, temveč so vanje kot bistvene sestavine vgrajene eksistencialne, filozofske, religiozne in literarne vsebine. Pomemben vir navdiha so mu bili antična in sakralna kultura ter teme, ki odsevajo eksistencialna samospraševanja sodobnega človeka. Za Lebiča umetnost, če povem s Christianom Bobinom, nikoli ni dekoracija, nekaj ljubkega ali nekaj zgolj estetskega. Je, kot bi položil roko na najbolj izostreno točko resničnosti. In ko to točko Lebič po svoje izoblikuje, ji da glasbeni izraz in jo s tem poimenuje, resničnosti ni več strah priti do nas. Približa se nam in pride po svoje ime.«
celoten-nagovor-jozefa-muhovica.docx
Glasbeni program so prispevali pevci Moškega pevskega zbora Vres senior z zborovodjem Janezom Podstenškom. Ob tej priložnosti je Kulturno društvo Mohorjan izdalo Lebičevo notno mapo Srce – uganka živa z njegovim najnovejšim delom – samospevom za sopran in klavir na besedilo Silvina Sardenka (Alojzija Merharja). Besedilo in notni zapis dopolnjujejo akvareli akademika Andreja Jemca.
Odprtja razstave sta se udeležila tudi akademik dr. Milček Komelj in muzikologinja doc. dr. Katarina Hočevar.
Razstava bo na ogled do konca novembra.