Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Odličje sv. Cirila in Metoda slovenski katoliški župniji v Münchnu

Za vas piše:
K. C.
Objava: 05. 10. 2015 / 10:40
Oznake: Cerkev, Družba
Čas branja: 3 minute
Nazadnje Posodobljeno: 30.01.2018 / 17:25
Ustavi predvajanje Nalaganje

Odličje sv. Cirila in Metoda slovenski katoliški župniji v Münchnu

Ob 70. obletnici delovanja slovenske katoliške župnije v Münchnu ji SŠK podeljuje odličje sv. Cirila in Metoda.

Ob 70. obletnici delovanja slovenske katoliške župnije v Münchnu ji Slovenska škofovska konferenca (SŠK) podeljuje odličje sv. Cirila in Metoda, s čimer se želi zahvaliti župniji za požrtvovalnost in opogumiti sodelavce slovenske katoliške župnije v Münchnu za nadaljnje delo.

Slovenska katoliška župnija v Münchnu je v svojih sedemdesetih letih delovanja pomembno opazno prispevala k širjenju evangeljskega sporočila med Slovenci v Nemčiji. Opravila je edinstveno nalogo na področju ohranjanja in krepitve narodne zavesti, so zapisali pri SŠK. Številni duhovniki, redovniki, redovnice, laikinje in laiki, ki so požrtvovalno opravljali pastoralno delo, so med rojaki v tujini vzpostavili ozračje skupnosti in domačnosti.

V utemeljitvi so opisali zgodovino župnije. Njeni zametki so se oblikovali med drugo svetovno vojno v taborišču Dachau, kjer so patri v težkih trenutkih duhovno podpirali in hrabrili druge taboriščnike. Po vojni so se p. Klavdij Okorn, p. Beno Korbič in svetni duhovnik Franc Šeškar s pomočjo zavezniških oficirjev zatekli v samostan Šolskih sester v Dachau. Redno maševanje za Slovence v Nemčiji se je začelo sredi septembra 1945 v Münchnu in traja še zdaj. Vsako nedeljo se tako lahko Slovenci udeležijo maše v maternem jeziku.

Gospodarska kriza je od leta 2010 mnoge Slovence prisilila, da so si delo poiskali v Nemčiji, zato se je število Slovencev povečalo. Novi prišleki pa ne najdejo takoj stika z rojaki v tujini, kar je pastoralni izziv sedanjosti in prihodnosti župnije.

Podrobneje o zgodovini slovenske župnije v Münchnu si preberite na spletni strani SŠK.

Vrata odprta na stežaj že 70 let

Ob 70-letnici slovenske katoliške župnije v Münchnu je 3. oktobra mašo v frančiškanski cerkvi sv. Ane, nedaleč od sedeža župnije na Liebig, daroval soboški škof Peter Štumpf, odgovoren za izseljensko pastoralo pri SŠK. V pridigi se je dotaknil težkih začetkov. Pot do sprave, ki jih sestavljajo iskren pogovor, priznanje napak na obeh straneh in odpuščanje. Dejal je, da se je Evropa znašla v civilizacijskem krču in nima vizije za prihodnost, ker se je odrekla krščanskim koreninam in vrednotam, vendar je Bog ne zapušča. »Vsekakor evropski prostor nikoli ne bo več takšen, kot je bil,« je dodal.



Svetoval je, naj bomo »pričevalci drugačnega sveta, drugačnih vrednot, drugačnih idealov, ki jih z imetjem, močjo, zaslužkom in kariero ni mogoče opredeliti. Biti čuječ, ne pomeni, odločati se med nebom in zemljo. Dovoliti moramo, da nebo posije s svojimi žarki na to zemljo, da so lahko stvari jasnejše, naše odločitve bolj razsvetljene, naše poti manj krive in bolj premišljene.«

Za dolgoletno slovensko župnijo v Münchnu pa je pomembna edinost med verniki in župnikom. »Okrog nas je vse več ljudi, ki hrepenijo po ljubezni. Iščejo kraj, kamor bi pripadali. Ko najdejo župnijo, kjer se med seboj ljubimo in skrbimo za edinost, hočejo vstopiti. Bog jim drži vrata odprta na stežaj – tukaj v Münchnu že 70 let. Ne zapirajmo in ne zaklepajmo teh vrat!«

Škof Štumpf je ob koncu maše odličje podelil župniku Janezu Puclju, ki je tudi koordinator dušnega pastirstva za Slovence po svetu, glavni urednik mesečnika za naše rojake po svetu Naša luč (izdaja jo Založba Družina), organizator srečanj Treh Slovenij na Višarjah itd.

Foto: J. P.

Kupi v trgovini

Oče, zgodi se tvoja volja
Molitveniki
1,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh