Obvezna izolacija ob okužbi s koronavirusom zaenkrat ostaja
Obvezna izolacija ob okužbi s koronavirusom zaenkrat ostaja
Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije je posvetovalno skupino za spremljanje koronavirusa Nacionalnega inštituta za javno zdravje zaprosil za presojo, če je posameznik v primeru okužbe s koronavirusom res utemeljeno samodejno podvržen ukrepu izolacije in posledično odsotnosti z dela, poroča STA.
V zadnjih treh letih je bilo izplačanih zelo veliko nadomestil za bolniško odsotnost.
Ob tem so navedli, da so bili posamezniki v letu 2020 zaradi koronavirusne bolezni skupno bolniško odsotni 555.937 dni, leta 2021 1.073.891 dni, v letošnjem letu do 1. julija pa 1.284.369 dni. Zaradi izolacij ob okužbi s koronavirusom pa je ZZZS v letu 2020 izplačal 43.343.762, leta 2021 83.680.408, in v letošnjem letu do 1. julija 107.578.188 evrov nadomestil za bolniško odsotnost.
Kot poudarjajo, so podatki zaskrbljujoči, kajti poraba namenskih sredstev za zdravstveno varstvo je po njihovem mnenju pomembna vsebina, ki jo je treba regulirati, »če tega ukrepa klinična oblika in intenzivnost bolezni morda ne zahteva več«.
Ukrep izolacije na koronavirus pozitivnih posameznikov sodi med pomembne epidemične ukrepe, ki zmanjšajo širjenje virusa v populaciji.
V posvetovalni skupini za spremljanje koronavirusa pa soglasno menijo, da ukrep izolacije na koronavirus pozitivnih posameznikov sodi med pomembne epidemične ukrepe, ki zmanjšajo širjenje virusa v populaciji in je še vedno del strategije večine držav, pa tudi Svetovne zdravstvene organizacije (WHO), Evropskega centra za nalezljive bolezni (ECDC) in ameriškega Centra za nadzor nad nalezljivimi boleznimi (CDC).
Člani skupine ob tem še pojasnjujejo, da raziskave ne kažejo pomembnih razlik v trajanju kužnosti med v Sloveniji in Evropi trenutno razširjeno koronavirusno različico omikron ter prejšnjimi različicami koronavirusa.