Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Obhajanje jubilejnega leta v župniji

Za vas piše:
Ervin Mozetič
Objava: 17. 09. 2024 / 14:45
Oznake: Cerkev danes
Čas branja: 7 minut
Nazadnje Posodobljeno: 17.09.2024 / 15:18
Ustavi predvajanje Nalaganje
Obhajanje jubilejnega leta v župniji
V jubilejnem letu pripravimo predloge za župnijska romanja. FOTO: Marija Poklukar

Obhajanje jubilejnega leta v župniji

Jubilej je v življenju Cerkve vedno dogodek velike duhovne, cerkvene in družbene pomembnosti. Pomembne so skupine romarjev, katerim bodo namenjeni večji dogodki. To so družine, otroci, mladi, gibanja in združenja, ostareli, stari starši, osebe s posebnimi potrebami, športniki, bolniki in zdravstveni delavci, univerze, svet dela, pevski zbori in skupine, bratovščine, duhovniki, posvečene osebe, katoličani vzhodnega obreda, kateheti, revni ter zaporniki.

Geslo jubilejnega leta 2025 je »Romarji upanja«. Zaradi značilnosti jubilejnega leta, leta upanja, je prav, da imamo odprte določene predloge.

Sveta vrata

Najprej je potrebno, da smo pozorni na sveta vrata, ki bodo v tem jubilejnem letu odprta samo v Rimu.

Poživitev romanj

V svetem letu so pomembna romanja. Prav je, da predlagamo in pripravimo predloge za župnijska romanja v Rim, Oglej, Marijine cerkve, stolne cerkve, konkatedralo ter priporočimo tudi druga romanja. Romanje je dejanje vere. Romanje nas opominja, da smo na poti in ima naše življenje cilj, združenje z neskončno usmiljenim in ljubečim Bogom.

Bula o svetem letu predlaga tako imenovane zbirne cerkve in potem peš romanje v določen kraj – poudarek je na peš romanju, da je človek lahko sam s seboj. Peš romanje močno spodbuja ponovno odkritje vrednote tišine, napora, bistvenosti. Bogastvo tako doživetih trenutkov nam more biti spodbuda v včasih težkem in sivem vsakdanjiku. Tako romanje je stopanje na pot zaupanja, zaupanja ljudem, ki jih na poti srečuješ, in na pot zaupanja Njemu, ki bo poskrbel za vse, kar potrebujemo. Peš romanje je tudi zaradi tega pot iskanja smisla.

Peš romanje močno spodbuja ponovno odkritje vrednote tišine, napora, bistvenosti. Bogastvo tako doživetih trenutkov nam more biti spodbuda v včasih težkem in sivem vsakdanjiku.

Predlagam tudi kolesarsko romanje od znamenja do znamenja v župniji ali od podružnice do podružnice, obarvano z vsebinami kreposti vere, upanja in ljubezni.

Spodbujanje molitve

V jubilejnem letu je pomembna tudi molitev. Kristjani naj ponovno odkrijemo veliko vrednost in absolutno potrebo po molitvi, molitvi v osebnem življenju, v življenju Cerkve, molitvi v svetu. Molitev je dihanje vere in sam izraz vere. Je kot tihi krik, ki prihaja iz srca tistega, ki veruje in zaupa v Boga. V župniji bi lahko imeli večere molitve drug za drugega – mladi za starejše, starejši za mlade, otroci za otroke ... Okrepili bi lahko molitev za pokojne ali pa osmislili in poglobili kvatrno molitev na pokopališčih, kjer že obstaja.

V župniji bi lahko imeli večere molitve drug za drugega – mladi za starejše, starejši za mlade, otroci za otroke ... Okrepili bi lahko molitev za pokojne ali pa osmislili in poglobili kvatrno molitev na pokopališčih.

Oblikujemo lahko različne oblike molitve za mir in k njim povabimo tudi ljudi drugih veroizpovedi v župniji. Nasilje v svetu skokovito narašča in ena prvih stvari, ki bi jih morali storiti v odziv, je trdna zaveza, da bomo molili za mir. Resničen in trajen mir je mogoče vzpostaviti le z Božjo pomočjo, saj naša lastna prizadevanja vse prepogosto niso uspešna. Ko poskušamo ustvariti mir brez Boga, je to mir brez trdnih temeljev. Molitev za mir prikliče Božjo pomoč, da se naposled konča nasilje po vsem svetu.

Svetoletni zvon

Zvonovi niso le glasbeni inštrument, ampak pomemben del katoliške vere in življenja. Zvonjenje cerkvenih zvonov je eden lepših sadov, ki nam jih je dala katoliška tradicija. Zvonovi so pomemben del katoliške vere in življenja. Zato naj se ob določeni uri oglaša svetoletni zvon, ki vabi k vsakdanji molitvi.

Krepitev kreposti upanja

Jubilejno leto nosi naslov romarji upanja, zato je potrebno tako na škofijski kot župnijski ravni organizirati razna srečanja, kateheze, raznih skupin in Karitas na temo upanja, sprave, miru, ljubezni do stvarstva, vrednote življenja … Upanje je krepost, ki nam vliva pogum za prihodnost in nam daje moč za sedanjost. Poskrbeti bi morali za pomladitev strukture prostovoljcev in drugih sodelavcev v župniji. Skrbeti za bližino bolnim in ostarelim – konkretne akcije kot delo mladih za starejše, pomoč onemoglim, prostovoljstvo ...

Upanje je krepost, ki nam vliva pogum za prihodnost in nam daje moč za sedanjost.

V okviru upanja bi morda na škofijski ali župnijski ravni pripravili srečanja za zdravstveno osebje v skrbi za življenje in delo z bolniki. Človek mora ohraniti upanje, preprosto mora na novo pridobiti moč za to, da se upre krempljem bolezni in se iz njih izvije. Pri tem so obolelemu v največjo pomoč njegovi bližnji, pogosto pa so nepogrešljiva tudi združenja bolnikov, saj po eni strani zagotavljajo učinkovito in tudi najbolj(e) razumljivo svetovanje, na podlagi lastnih izkustev, po drugi pa skrbijo za strokovna (po)svetovanja, v sklopu katerih lahko bolniki vprašajo vse, na kar se v času, ko so izvedeli za diagnozo, v stanju šoka torej, preprosto niso spomnili. Tako se učijo, kako se sčasoma otresti stisk in strahov, kako si na ponovni poti k zdravju pomagati z različnimi oblikami sprostitve, naj bo z usmerjeno vadbo ali z izleti, sproščanjem v naravi. – Bolniki za bolnike.

V župnijskih glasilih bi lahko imeli tako imenovani kotiček vere, upanja in ljubezni. V tem kotičku bi na kratko razlagali simbole in dejanja vere, upanja in ljubezni.

V letu 2025 bomo kristjani in judje imeli skupaj veliko noč. Naj bo to poziv za vse kristjane Vzhoda in Zahoda, da naredimo odločilen korak k edinosti glede skupnega datuma za veliko noč in vsaj v okolju, kjer živijo različne vrste kristjanov in judov, praznujmo vzajemno, skupno.

Branje Božje besede na različne načine

Božja beseda je Beseda ljubezni, zato moramo najprej imeti radi Sveto pismo, ga prebirati, se z njim hraniti in začutiti Ljubezen globoko v duši. Najprej je namenjena nam v duhovno hrano in šele, ko jo bomo mi prejeli in začutili njeno sporočilno moč, jo bomo lahko podarili drugim.

Seznanjanje s svetniki

Svetniki so narodovo bogastvo, narodovi priprošnjiki, h katerim se verniki z zaupanjem zatekajo, še posebej v težkih trenutkih. Bog ve, koliko jih imamo tudi mi. Imamo tudi tisoče svetih mučencev in mučenk iz medvojnega in povojnega obdobja, ki polnijo nebo kot žive priče dolge zvestobe Bogu. Ne smemo pustiti vnemar teh pričevalcev naše vere. So naši narodni priprošnjiki pri Bogu. Poskrbimo za publikacije in seznanjanje vernikov o teh mučencih.

Sveto leto je morda priložnost, da se v župniji obnovijo znamenja in kapelice, križi, ki so v župniji in so morda zanemarjeni.

Postavitev vidnih znamenj svetega leta

V župniji naj se postavijo vidna znamenja svetega leta, kot so sveče, zastave, logotipi, ki opozarjajo na čas jubilejnega leta. Vsa ta znamenja izražajo željo, da bi vsi znova prejeli moč in zagotovilo, da lahko odprtega duha zremo v prihodnost.

Sveto leto je morda priložnost, da se v župniji obnovijo znamenja in kapelice, križi, ki so v župniji in so morda zanemarjeni.

Spodbude k spovedi in spravi

Sveta spoved je zakrament, po katerem nam Bog odpušča grehe. Pri njej pride do pomirjenja med Bogom in človekom in človeka s svojim bližnjim. Brez odpuščanja in pomirjenja ne more biti pravega miru in upanja, ki je glavna zahteva svetega leta. Poskrbimo za razne vrste vzorcev izpraševanja vesti in priprave na sveto spoved.

To je le nekaj predlogov, ki jih lahko z več ali manj truda udejanjimo v župniji. Ob tem je prav, da se spomnimo na besede papeža Frančiška, ki je glede svetega leta zapisal: »Storiti moramo vse, da bi vsi znova prejeli moč in zagotovilo, da lahko odprtega duha zremo v prihodnost.«

V adventu in postu bi v župniji lahko obhajali tako imenovani dan sprave kakor na primer med župnijskim misijonom.

 Članek je bil objavljen v reviji Cerkev danes (03/2024). 

Nalaganje
Nazaj na vrh