Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Ob svetovnem dnevu hrane: Voda ni samoumevna dobrina

Za vas piše:
Marko Mesojedec
Objava: 16. 10. 2023 / 08:12
Oznake: Slovenija, Svet
Čas branja: 2 minuti
Nazadnje Posodobljeno: 16.10.2023 / 08:17
Ustavi predvajanje Nalaganje
Ob svetovnem dnevu hrane: Voda ni samoumevna dobrina
Voda je osnovna življenjska dobrina. FOTO: Andrej Praznik

Ob svetovnem dnevu hrane: Voda ni samoumevna dobrina

Ob današnjem svetovnem dnevu hrane v Organizaciji Združenih narodov za prehrano in kmetijstvo (FAO) pozivajo k premišljenemu ter spoštljivemu ravnanju z vodo kot osnovo za življenje in hrano. Osrednji dogodek ob tem bo v Rimu, kjer bo zbrane nagovoril tudi papež Frančišek.

Nosilna tema ob letošnjem svetovnem dnevu hrane je »Voda je življenje, voda je hrana. Nikogar ne puščamo ob strani«. FAO zato ob letošnjem svetovnem dnevu hrane poziva k premišljenemu ter spoštljivemu ravnanju z vodo kot osnovo za življenje in hrano. »Vsak posameznik bi se moral zavedati, da voda ni samoumevna dobrina,« so ob tej priložnosti zapisali na kmetijskem ministrstvu.

Vodne vire je treba zaščititi

Na Zemlji je le malo krajev, kjer je voda dostopna v zadostnih količinah za potrebe ljudi. »Ker naj bi svetovno prebivalstvo do leta 2050 doseglo več kot 9 milijard, vprašanje preprečevanja lakote še nikoli ni bilo bolj aktualno. Za učinkovito soočanje z izzivi, povezanimi z vodo, je torej potrebno zagotoviti učinkovito porabo vode v kmetijsko-živilskih sistemih, poiskati primerne načine za ponovno uporabo odpadne vode, zaščititi vode in vodne prehrambene sisteme ter zagotoviti dostopno hrano za vsakogar.«

Pomembnost namakalnih sistemov v Sloveniji

Kot pravijo na kmetijskem ministrstvu, v preteklosti zaradi ugodnih razporeditev padavin namakanje v Sloveniji marsikje ni bilo potrebno, podnebne spremembe pa silijo k prilagajanju. »Eden izmed ključnih ukrepov je tudi namakanje kmetijskih zemljišč. V Republiki Sloveniji imamo z namakalnimi sistemi opremljenih nekaj več kot 6500 hektarjev kmetijskih zemljišč.«

2,4 milijarde ljudi živi v državah s pomanjkanjem vode.

Spoštljiv odnos do vode

V Organizaciji Združenih narodov za prehrano in kmetijstvo (FAO) opozarjajo na spoštljiv odnos pri ravnanju z vodo. »Vsak posameznik bi se moral zavedati, da voda ni samoumevna dobrina. Tudi proizvodnja hrane in naša izbira živila namreč vplivata na odnose do vode. Z izbiranjem lokalne, sezonske in sveže hrane lahko vplivamo na zmanjševanje (u)porabe vode, prav tako je to mogoče z zmanjšanjem odpadne hrane oziroma ponovno uporabo le-te.«

Sladkovodni viri se zmanjšujejo

Voda sicer pokriva približno 71 odstotkov zemeljske površine, a samo 2,5 odstotka vode je sveže, primerne za pitje, kmetijstvo in večino industrijskih rab. »Sladkovodni viri na osebo so se v zadnjih desetletjih zmanjšali za 20 odstotkov, razpoložljivost in kakovost vode pa se slabšata zaradi desetletij nepravilne uporabe in upravljanja, prekomernega črpanja podzemne vode, onesnaževanja in podnebnih sprememb.«



Nalaganje
Nazaj na vrh