Zakaj bodo danes zadoneli slovenski zvonovi?
Zakaj bodo danes zadoneli slovenski zvonovi?
Ob evropskem letu kulturne dediščine 2018, ki je bilo razglašeno na podlagi sklepa Evropskega parlamenta in Sveta, so visoki predstavniki evropskih institucij podprli lanskoletni predlog Nemškega nacionalnega odbora za varstvo kulturne dediščine, ki je bil hkrati nacionalni koordinator evropskega leta kulturne dediščine v Nemčiji, da po vsej Evropi istočasno zazvonijo cerkveni in posvetni zvonovi, spominjajo pri Slovenski škofovski konferenci.
Pobudo so z aktivnim odzivom podprli v 37 evropskih državah in s tem ustvarili enega izmed vrhuncev evropskega leta kulturne dediščine. »V Sloveniji so sodelovali Katoliška cerkev, Evangeličanska cerkev augsburške veroizpovedi, Srbska pravoslavna cerkev, Cerkev makedonske pravoslavne skupnosti ter največji slovenski mestni občini, Ljubljana in Maribor. Zaradi odmevnosti dogodka bomo zvonjenju lahko prisluhnili znova tudi letos.«
Generalna skupščina Združenih narodov je leta 1981 21. september razglasila za dan, ki je posvečen krepitvi miru med vsemi narodi na svetu.
Izraz veselja, slavja in radosti
Zvonjenje za kristjane predstavlja pomemben element verskega življenja, saj vabi k molitvi ali bogoslužju ter naznanja posebne dogodke, gre tudi za izraz veselja, slavja in radosti. »V slovenskem kulturnem okolju so zvonovi nepogrešljiv element, kar ponazarjajo številni običaji in ljudske šege, pregovori, pesmi in druga umetniška dela. Preko tisoč let cerkveni zvonovi sooblikujejo in zaznamujejo tako slovensko kot evropsko kulturno istovetnost, Slovenci pa imamo do zvonov posebno spoštovanje,« so še zapisali pri SŠK.
Zvonjenje ima letos poseben pomen
Zaradi vojne v Ukrajini ima zvonjenje ob letošnjem mednarodnem dnevu miru poseben pomen. »Katoličani smo povabljeni, da se odzovemo povabilu svetega očeta Frančiška in okrepimo molitev za mir.«