O spominski slovesnosti škofa Rožmana tudi ameriški mediji
O spominski slovesnosti škofa Rožmana tudi ameriški mediji
O slovesnosti, ki je preteklo nedeljo potekala v slovo škofa Gregorija Rožmana v Lemontu v ZDA, je poročal tudi čikaški časnik Chicago Tribune.
V njem pišejo o slovesu od slovenskega škofa, ki je bil zaradi obtožbe sodelovanja z nacisti s strani komunistične partije prisiljen v izgnanstvo. S spominsko slovesnostjo v Lemontu, kjer je bil škof pokopan, so praznovali njegovo življenje in potovanje, s katerim bodo njegove posmrtne ostanke prenesli na končno počivališče v prestolnici njegove matične domovine.
Mož brez domovine
»Končno gre domov. Bil je mož brez domovine,« je s solzami v očeh povedala 50-letna Kathy Kaye iz Milwaukeeja. Kathy in njena sestra Frohna sta se slovesnosti udeležili v narodnih nošah in sta bili ganjeni ob pričevanjih beguncih druge svetovne vojne in ljudi, ki so preživeli koncentracijska taborišča, in so povedali, kako jim je škof Rožman pomagal ali se na tak ali drugačen način dotaknil njihovih življenj. Njuna mati je morala zbežati iz Slovenije oziroma takratne Jugoslavije. Rožman je bil njen škof, ki ji je pomagal vztrajati v veri, ona pa jo je prenesla tudi na otroke in vnuke.
Cena za upor proti komunizmu
Da vrnitev škofa Rožmana v domovino veliko pove o tem, kako daleč je prišla Slovenija po osamosvojitvi leta 1991, je menil Stan Kastelick iz Chicaga: »Škof se je uprl komunizmu in za to plačal ceno. Danes je pomenljiv dan za vse ljudi, ki so se borili za svojo domovino in svojo vero. On je bil heroj, ne izdajalec.«
V prispevku popišejo tudi zgodovino sojenj v Sloveniji zoper škofa. Diakon Janez Vidmar je o tem povedal, da so obremenilni dokazi vsebovali sliko, na kateri je bil slikan skupaj z vidnim vodjem nacistov tistega časa, in dejstvo, da je bil rojen v Avstriji. Odločitev sodišča leta 2009 je bila, da so bile obtožbe politično motivirane in sporne. Prav zaradi tega so se odprle poti za Rožmanovo vrnitev v domovino.
"Dvomljivci niso bili nikoli v njegovi koži"
Devetinsedemdesetletni Anton Gombac iz Oak Lawna, ki se je z Rožmanom srečal, ko je bil begunec v Parizu, ga je opisal z besedami: »Bil je tako tih, nežen mož.« Na slovesnosti so se sicer zbrali ljudje z vseh delov ZDA, vključno z New Yorkom, Clevelandom, Milwaukeejem in Indianapolisom. Upokojeni pomožni clevelandski škod Edward Pevec, ki je škofa poznal devet let pred njegovo smrtjo, je povedal: »Verjetno je še veliko dvomljivcev, ki Rožmana ne vidijo tako kot mi. Nikoli niso bili v njegovi koži ali trpeli agonije grenke sodbe in sovraštva. Nikoli niso videli, kar smo videli mi. Nikoli niso slišali tistega, kar smo slišali mi. Molimo zanje in jih prosimo, naj vidijo škofa takega, kot je res bil, ne takega, kot so ga naredili njegovi sovražniki.«
Sorodne novice:
http://www.druzina.si/icd/spletnastran.nsf/all/965BE50DC014D782C1257B4700465FA9?OpenDocument
http://www.druzina.si/icd/spletnastran.nsf/all/1CF212C281A69F73C1257B440056FA56?OpenDocument
http://www.druzina.si/ICD/spletnastran.nsf/all/0CCAA592C4CD19E1C1257B43002B4F60?OpenDocument
http://www.druzina.si/ICD/spletnastran.nsf/all/19AEF17ABB8F1AB1C1257B4200304B8A?OpenDocument
Fotografija 1: Krsta s posmrtnimi ostanki škofa Gregorija Rožmana med prenosom iz slovenske cerkve v Lemontu po nedeljski spominski slovesnosti
Fotografija 2: Spominska slovesnost v cerkvi Marije Pomagaj v Lemontu
Fotografija 3: Rožmanova rojstna hiša v Dolinčičah na avstrijskem Koroškem (župnija Šmihel pri Pliberku)
Foto: articles.chicagotribune.com, Tone Ovsenik, Jože Potrpin