O ohranjanju slovenstva v zamejstvu in vlogi Slovenije pri tem
O ohranjanju slovenstva v zamejstvu in vlogi Slovenije pri tem
V ospredju razprave sta bili prihodnost slovenstva v zamejstvu in ohranjanje slovenskega jezika in identitete v zamejskem prostoru ter vloga in odnos Slovenije pri tem.
Janša: Narejenih kar nekaj prebojev
Premier je poudaril, da je v prihodnje treba delati na obstoju slovenskega zamejstva, jezika in kulture pa tudi gospodarske moči organizacijskih struktur zamejskih Slovencev, so sporočili iz njegovega kabineta. »V mandatu te vlade je bilo na tem področju narejenih kar nekaj prebojev. Vrnitev Narodnega doma v Trstu je nekaj zgodovinskega, nekaj, kar presega materialno vrednost nepremičnine. Gre za dejanje, ki postavlja piko na i nekim novim časom v odnosu med obema narodoma.« Izpostavil je tudi pomen podpisa sporazuma med slovensko in madžarsko vlado o sodelovanju pri gospodarskem in družbenem razvoju narodnostno mešanega območja na obeh straneh slovensko-madžarske meje, ki je bil podpisan pred mesecem dni. »Takšno obliko sodelovanja bi lahko naredili tudi s kakšno drugo sosedo.«
Svet Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu, kot posvetovalno telo Vlade Republike Slovenije, sodeluje pri oblikovanju in izvajanju politik ter strategij Republike Slovenije na področju skrbi za Slovence v zamejstvu.
Priprava celovite strategije za naslednjih 10 let
Ministrica Jaklitscheva je na kratko predstavila aktivnosti in prizadevanja urada v tem letu ter načrt aktivnosti v prihodnjem. Med drugim je izpostavila pomembnost vključenosti vsebin s področja zamejstva v slovenske medije. Kot enega od pomembnejših korakov k bolj sistematičnem razmisleku o aktivnostih z namenom izboljšanja položaja v zamejskih skupnosti pa ocenjuje pripravo nove celovite strategije za prihodnjih 10 let. »Sama to strategijo vidim z dveh vidikov, kot strategijo odnosa med Slovenijo kot matično domovino in Slovenci v zamejstvu pa tudi kot strategijo, katere izvajanje bo prispevalo k večji ozaveščenosti o obstoju in delu naših narodnih skupnosti v sami Sloveniji.«
Člani sveta iz zamejstva so izpostavili pričakovanja, ki jih imajo od Slovenije pri strateških vprašanjih njihovega razvoja ter bilateralnega sodelovanja s sosednjimi državami na področju varstva in odnosa do slovenske skupnosti. »Raba slovenskega jezika na vseh področjih življenja, javnem, zasebnem/družinskem in upravnem, je ključna za ohranitev in razvoj slovenske identitete. Za dosego tega cilje so pomembne tako kulturne in ostale dejavnosti, ki krepijo medsebojno in čezmejno sodelovanje ter ohranjajo vez s Slovenijo.«
Na seji so se dogovorili, da bodo razpravo in razmislek glede prihodnosti slovenstva v sosednjih državah, s sodelovanjem pristojnih slovenskih državnih resorjev, nadaljevali in tako poskušali nadgraditi obstoječe politike in pripraviti novo strategijo, ki bo prilagojena novim izzivom medsebojnega partnerskega povezovanja in ohranjanja ter razvoja slovenstva v zamejstvu, so še sporočili iz ministričinega urada.