Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Novi Mjanmar miru in blaginje je mogoč

Za vas piše:
K. C.
Objava: 14. 11. 2017 / 12:43
Oznake: Cerkev, Družba
Čas branja: 2 minuti
Nazadnje Posodobljeno: 30.01.2018 / 17:38
Ustavi predvajanje Nalaganje

Novi Mjanmar miru in blaginje je mogoč

Kardinal Bo je v izjavi za javnost obsodil izrazil upanje v prihodnost miru in blaginje za mlade generacije Mjanmara.
Obsodba sovražnega govora, upanje v prihodnost miru in blaginje za mlade generacije Mjanmara ter podpora pobud vlade za razrešitev humanitarne krize in etičnih napetosti v pokrajini Rakhine so bile glavne teme, o katerih je v izjavi za javnost dva tedna pred papeževim obiskom razmišljal kardinal Charles Maung Bo, nadškof v Yangonu.

Vera ni razlog za konflikt

Zahodni del zvezne države Rakhine je eden izmed najrevnejših v Mjanmaru. Že dolgo je žarišče sektaštva in prizorišče verskih konfliktov med budistično večino in muslimansko manjšino Rohingja. Napadi Arakanske osvobodilne vojske Rohingja 25. avgusta letos so sprožili nov val nasilja na severu Mjanmara.

Kardinal Bo nadalje v sporočilu zapiše, da je vesel prizadevanja vlade, da bi uresničila priporočila Kofija Anana glede ustanovitve preiskovalne komisije. Kot odgovor na mednarodne kritike mjanmarske demokratične vlade nadškof je večkrat poudaril duhovnost tamkajšnjih prebivalcev in dodal, da »vera ni razlog za rakhinški konflikt.«

Med izzivi, s katerimi se morajo soočiti prebivalci Mjanmara, nadškof v Yangonu našteje: revščino večine državljanov, trpljenje milijonov mladih, ki so v sosednjih državah obravnavani kot moderni sužnji, saj opravljajo nevarna dela; nerazrešene konflikte na različnih področjih, mamila na obmejnih področjih. Po kardinalovih besedah mladi pričakujejo kakovostno izobrazbo in možnost zaposlitve. Hkrati državljane poziva, naj prisluhnejo njihovemu tihemu joku. »Ne moremo odvrniti naše pozornosti od tematik in dolgotrajnih težav tega ljudstva, ki že dolgo trpi,« je zapisal.

»Nobena religija ne zagovarja sovražnega govora«

Industrialce, akademike, politike in strokovnjake je povabil, da bi gradili prihodnost, ki bo pospeševala mir in blaginjo za mlade generacije. »Sovraštvo pomeni, da drugih ljudi ne prepoznamo kot človeška bitja,« je dodal in poudaril, da imajo verski voditelji veliko moralno odgovornost, saj »nobena religija ne zagovarja sovražnega govora.«

Verski voditelji v Mjanmaru morajo biti po kardinalovih besedah zelo previdni. »Kot človeška bitja si delimo isto usodo. Naše solze so enake, naša kri je enaka. Vsi se moramo izogibati vsakršnih sovražnih govorov. Buda je dejal: "Vsako človeško bitje mora čutiti enost vsega življenja: celo smrt lista bi morala pretresti človeško srce. V sočutnem srcu 'drugi' ne obstaja. Vsakdo je del mene in jaz sem del vsakogar."«

Ob koncu sporočila je kardinal Bo Mjanmarce pozval, naj sledijo poti sprave in ponovne izgradnje njihove »zlate dežele«, ki bo utemeljena na strpnosti in narodni enotnosti. Verjame pa, da je »novi Mjanmar miru in blaginje mogoč.«

Vir in foto: Radio Vatikan

Kupi v trgovini

Evangeliji
Sveto pismo
4,80€
Nalaganje
Nazaj na vrh