Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Nova številka Družine vabi k prebiranju

Za vas piše:
D. O.
Objava: 20. 02. 2013 / 11:46
Oznake: Cerkev, Družba
Čas branja: 4 minute
Nazadnje Posodobljeno: 30.01.2018 / 17:11
Ustavi predvajanje Nalaganje

Nova številka Družine vabi k prebiranju

Izšla je nova, osma številka Družine, ob njej pa tudi priloga Slovenski čas.

Na skrivnem

Tone Rode razmišlja o pogledu kristjana ob burnem družbenem dogajanju: »Kot kristjani si v zahtevnih časih nikakor ne moremo privoščiti površnega posploševanja, naivnosti ali brezbrižnosti. Skrb za razvoj kritičnega duha, sposobnost razločevanja dobrega in slabega v potezah posameznih voditeljev, politikov in drugih javnih delavcev je odgovornost vsakega državljana. Kristjani pa moramo poleg tega verjeti še v boljšo prihodnost, ki izhaja iz vere v navzočnost božjega kraljestva med nami, sredi naše zemeljske resničnosti.«


Njegova veličina je v njegovi misli in v njegovem srcu
Kardinal Franc Rode v portretu papeža Benedikta XVI. izpostavi njegovo skromnost in »intelektualno trmo«, hkrati pa pokaže na dejstvo, da ne gre za karizmatičnega voditelja množic, ampak za teologa, ki se najbolje znajde v svetu knjig, razmišljanj in pisane besede. Opozarjal je na nevarnosti relativizma, sekularizma, svetost človeškega življenja od rojstva do smrti, podobi naravne družine kot zveze med moškim in žensko, zagovarjal racionalnost krščanske vere …

Bodimo zgled vere, upanja in ljubezni

Kaj je post, se v komentarju sprašuje Jožica Ličen. Kristjani v uporabi besede post mnogokrat zato, da ne bi zveneli preveč religiozno, zaidemo v razlaganje o hujšanju ali zdravi prehrani, a s tem vsebino posta zavijamo v populistični celofan, ki prikriva njegovo bistvo in zmanjšuje njegov pravi pomen: »Zamenjati svinjsko kračo za kalamare je premalo.« Treba bo odriniti na globoko!

Z lepoto in duhovnostjo Kregar stopa v ta naš kaotično krizni čas
Po odprtju razstave umetniških del duhovnika in slikarja Staneta Kregarja v Narodni galeriji se je Ksenja Hočevar pogovarjala z njenim ustvarjalcem umetnostnim zgodovinarjem Andrejem Dobleharjem: »Kregar s slikami prinaša posebno duhovno ozračje, kar ljudi še danes nagovarja, »štimunga« slik je lepa. V zadnjem obdobju nove figuralike pa je na abstraktne ploskve slikal dele teles, predmetov, kar kaže na njegovo družbeno angažiranost – te sanjske vizije so zaživele sredi šestdesetih let.«

Zmernost je lepa čednost

Objavljamo intervju z vinsko kraljico Slovenije 2013 Nećo Pavlič, ki si prizadeva za kulturo pitja: »Želim jim prikazati, da vino ni zgolj prijetna alkoholna pijača, ki se pije v litrih med vikendi, temveč da ima vino ob primerni uporabi zdravilne učinke na telo. Kot sem že omenila na kronanju, nam vino ni dano za to, da nam uničuje življenje.«


PRILOGA SLOVENSKI ČAS

Kristjanofobija po slovensko

P. Janez Sraka se ustavi ob grafitu, ki se je pojavil na stavbi trgovskega centra v Ljubljani in spodbujal k sovraštvu do kristjanov. »Najprej to, da smo na udaru vsi kristjani: katoličani, pravoslavni (slovenski državljani, ki prihajajo iz bivših jugoslovanskih republik) in protestanti. Skupna nova usoda ni več tlaka za napredno elito, beg v tujino, tudi ne drugorazrednost, ampak zapisanost za zakol kot živali, kar nakazuje glagol klati. Kristjani nismo ljudje.«

Utopija ali strma pot človeka

Je razmišljanje o pobudi za miren in temeljit izhod iz kaotičnega stanja, v katerem se je znašla Slovenija, utopija? »Ni vse tako črno, kot se zdi, samo zorni kot razmišljanja je treba spremeniti, se povezati in se ne bati nasprotovanja ali nezanimanja. Zgodovina pozna padce in vzpone. Poznamo nekatere primere dobrega reševanja težkih razmer in težje poti, ki je pozitivno zaznamovala prihodnost,« piše Primož Krečič.

Za »zbor vseh poštenih ljudi«

Bogomir Štefanič se je pogovarjal z Justinom Stanovnikom o stanju narodovega duha, o času demokratizacije Slovenije, o revolucionarni zgodovini, aktualnem dogajanju in prihodnosti naše države in njenih ljudi.

Kaj bomo storili z našo prihodnostjo?

S posveta PEN objavljamo deloma predstavljen prispevek Jožeta Trontlja, ki razmišlja o vrednotah in kulturi v današnji družbi. »Vse vrhovne vrednote, vse materialno in duhovno imetje človeštva bomo zavozili, če bomo ostali na isti poti k istemu glavnemu cilju: s čim večjo ekonomsko uspešnostjo priti do čim večje materialne blaginje, omejene na maloštevilen krog izbrancev. Zavozili bomo tudi prihodnost. Izhod iz krize pa ne bo lahek. Odreči se bo treba pohlepu.«


Foto: Tatjana Splichal

Kupi v trgovini

Novo
Jaz in K@REL
Za mladino
14,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh