Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Nova spletna stran vatikanske zvezdarne

Za vas piše:
Mojca M. Štefanič
Objava: 09. 04. 2021 / 12:20
Čas branja: 2 minuti
Nazadnje Posodobljeno: 09.04.2021 / 14:59
Ustavi predvajanje Nalaganje
Nova spletna stran vatikanske zvezdarne

Nova spletna stran vatikanske zvezdarne

Začetki vatikanskega observatorija segajo v leto 1582, sedež ustanove je v Castelgandolfu.

FOTO: Vatican Media

Vatikanska zvezdarna, katere začetki segajo v leto 1582, ima novo spletno stran, poroča spletni portal Vatican News. Na naslovu www.vaticanobservatory.org predstavljajo svojo zgodovino in raziskovalno dejavnost v observatorijih v Castelgandolfu in ameriški zvezni državi Arizoni, spletna stran v angleškem jeziku pa nudi še podatkovno banko prispevkov o znanosti in veri, izbor medijskih objav, strokovne podatke za znanstvenike, podkast ter napovedi različnih astronomskih in akademskih dogodkov.

Kot piše ameriški spletni portal National Catholic Register, je postavitev nove spletne strani del poslanstva vatikanske zvezdarne, da svetu pokaže podporo Katoliške cerkve znanosti in znanstvenim raziskavam. S podkasti pa želijo njihovi snovalci »raziskovati čudež Božjega stvarstva« z vatikanskimi astronomi in gosti, izvedenci za različna področja.


FOTO: Vatican Media

Sedež vatikanskega observatorija je v Castelgandolfu

Po besedah jezuita p. Guya Consolmagna, direktorja vatikanskega observatorija, je bila stara spletna stran »bolj redko obiskana«. »Poslanstvo vatikanskega observatorija, kot si ga je zamislil papež Leon XIII. leta 1891, je pokazati svetu, da Cerkev podpira znanost. In medtem ko smo pri podpori znanosti precej uspešni, pa lahko rečem, da to malce manj velja za 'razkazovanje svetu',« je pojasnil p. Consolmagno. Vatikanska zvezdarna je eden najstarejših še delujočih astronomskih observatorijev na svetu.

Sedež observatorija je v Castelgandolfu, kjer stoji tudi papeška letna rezidenca. Tam živi in dela dvanajst bratov jezuitov. Vatikanska zvezdarna pa ima tudi svojo raziskovalno skupino na univerzi v ameriški Arizoni, kjer v partnerstvu z univerzo na vzpetini Mount Graham stoji »Vatican Advanced Technology Telescope« (Vatikanski teleskop z napredno tehnologijo/VATT). Delovati je začel leta 1993.

Novo spletno stran so pripravljali več kot leto dni

Direktor vatikanske zvezdarne je za ameriško katoliško agencijo CNA še povedal, da so novo spletno stran pripravljali več kot leto dni, po tem, ko so poleti 2020 prejeli še finančno podporo, »pa smo na tem projektu delali bolj ali manj ves čas«. Po njegovih besedah mnogo ljudi še vedno ne ve, da ima Vatikan tudi svoj observatorij, in upa, da se bo z novo spletno stranjo izboljšala tudi ozaveščenost svetovne javnosti.

P. Consolmagno si tudi sicer zavzema za odprt dialog med vero in znanostjo, čemur je namenjenja tudi knjiga z izzivalnim naslovom »Ali bi krstili nezemljana?«, ki je v slovenskem prevodu izšla pri naši založbi.

Kupi v trgovini

Novo
Romarske poti
Priročniki in vodniki
14,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh