Nova pesem Gospodu
Nova pesem Gospodu
Nemški zgodovinar Helmut Moll je izdelal Nemški martirologij 20. stoletja z naslovom Pričevalci za Kristusa (6. razširjena izdaja 2015, dva zvezka, 1.828 strani). V pogovoru nam predstavi skoraj 1000 zgledov, ki jih je Nemcem uspelo obvarovati pred pozabo. Spodbudno branje za Slovence!
Med štirimi slovenskimi blaženimi so kar trije mučenci: bl. Alojzij Grozde in dve drinski mučenki: bl. Marija Krizina Bojanc in bl. Marija Antonija Fabjan. Bogoslužni spomin drinskih mučenk obhajamo 15. decembra. Ali jih sploh poznamo? Njihovo slavno mučeništvo opiše France M. Dolinar.
Ob iztekajoči se stoletnici Marijinih prikazovanj in sporočil v Fatimi nam portugalski škofje spregovorijo o Fatimi, znamenju upanja za naš čas. Ob tem lahko podoživimo obisk fatimske Marije romarice v Sloveniji in številna praznovanja ob tej stoletnici s povabilom, da uresničujemo Marijin klic.
Zadnji članek V navzočnosti Tretjega nam predstavi koroškega Slovenca in pisatelja Petra Handkeja ob njegovi 75-letnici. Dunajski dogmatik Jan-Heiner Tück, družinski oče, spregovori »O obljubi ljubezni« v njegovih spisih. Handke pravi: »Ljubezni ne moreš obljubiti ljubljenemu. Oba skupaj jo morata obljubiti Tretjemu (= zakrament)«.
Spoštovani! Vabim vas, da postanete naročnik in bralec mednarodne katoliške revije Communio, ki izhaja 45 let, v Sloveniji že 27 let. Kardinal Joseph Ratzinger je takole opisal program in cilj revije: »Communio mora v božji besedi najti odgovor na človekova vprašanja. To pomeni, da se ne sme zapirati v krog specialistov, ampak se mora obrniti k ljudem, ki iščejo in se resno sprašujejo o življenju, da bi se v pogovoru z njimi vedno na novo učili zaznavati luč besede. Reči smemo, da je naša revija misijonarska v polnem pomenu besede. Občestva z Bogom ne moremo živeti brez stvarne pozornosti do skupnosti ljudi. Zato etična in družbena razsežnost teološko spada k samemu bistvu občestva ali communio. Revija, ki si je zastavila takšen program, se mora soočati tudi z velikimi etičnimi in družbenimi vprašanji časa. Še vedno mi gori na srcu beseda, ki jo je ob ustanovitvi revije izrekel H. U. von Balthasar: ‚Ne gre za priznanje in pohvalo, ampak za pogum, da se izpostavimo.‘ Ali smo imeli dovolj tega poguma? Ali smo v lačnem svetu razumljivo oznanjali besedo vere, ki gre do srca? Ali pa smo se raje zapirali v svoj krog?«