Nova oddaja Reflektor: »Kako vzgajati najstnike?« [VIDEO]
Nova oddaja Reflektor: »Kako vzgajati najstnike?« [VIDEO]
»Če najstniško obdobje ni viharno, potem je nekaj narobe,« takoj na začetku nove oddaje Reflektor pove naš tokratni gost Janez Logar. Je mož in oče petih otrok, starih 27, 24 (dvojčici) in 18 (dvojčka) ter zakonski in družinski terapevt. Pogovarjali smo se o vzgoji najstnikov, o tem, kaj najstniki najbolj potrebujejo od nas, kako jim to lahko damo, ob tem pa natresel kup lastnih izkušenj iz bogate zakladnice vzgoje svojih petih najstnikov ter tudi svoje terapevtske prakse.
»Viharno pa je zato, ker se njim v glavi zelo viharno dogaja. Eno pa je gotovo, da nas starše najstniki strahotno potrebujejo.« Pa smo lahko pripravljeni na najstnike? »Odvisno, koliko prej delamo na sebi, na svojem partnerskem odnosu,« opozarja Janez Logar, ki poudarja, da se najstnik lahko umiri le ob umirjenem, stabilnem in notranje gotovem staršu, ki je predelal ali uspešno predeluje svoje lastne bolečine iz obdobja najstništva ter lastne strahove, dileme in občutja – seveda ob sozakoncu, ki mu to omogoča.
Starši včasih pozabimo, da smo tudi sami bili najstniki
Najstništvo je za vsakega človeka zelo naporno obdobje. Včasih se na naše najstnike jezimo, kot da bi pozabili, da smo tudi sami bili najstniki. »V resnici pa ni prav veliko ljudi, ki bi zase rekli, da bi se z veseljem vrnili v obdobje, ko so bili stari med 13 in 20 let. Pozabljamo, da tudi nam takrat ni bilo lahko. Koristno je, če imamo nekaj znanja, kaj se z najstniki dogaja. Včasih smo mislili, da so za to krivi samo hormoni, danes pa nevroznanost uči, da je to drugo pospešeno obdobje razvoja možganov in ta tvorba novih povezav je za vsakega človeka naporna, celo šokantna. Starši smo dolžni najprej poskrbeti zase, da se mi umirimo, ker najstnik to potrebuje.«
Prekinimo začarani krog ponavljanja vzorcev
Da biti starš enemu ali več najstnikom ni enostavno, je jasno. »Najstniki nas preizkušajo, izzivajo, najprej v tem, da v nas obujajo dogodke in občutke, ki smo jih tudi sami kot najstniki doživljali ob svojih starših. Če se zavemo, da ponavljamo neke stvari, ki smo jih sami svojim staršem zamerili ali s čimer so nas prizadeli, je pol že narejenega,« pravi terapevt. Ob tem moramo te občutke ozavestiti, nato pa si dovoliti ranljivost in jih priznati tudi svojemu možu ali ženi. Šele tako lahko prekinemo nek začarani krog ponavljanja vzorcev iz generacije v generacijo, ki se, tako pravi Logar, »ponavljajo z natančnostjo, ki je skoraj strašljiva in jo je težko opisati.«
"Pusti me pri miru"
Čeprav se zdi, da nas najstniki včasih zavračajo, se upirajo (kar je normalno, pravi Logar) in da nas navidezno ne potrebujejo, pa je ravno obratno – čeprav nam tega seveda ne bodo priznali. Potrebujejo občutek, da nam je mar zanje (tudi omejitve in določene prepovedi, še zlasti če so povezane z zdravjem in življenjskimi nevarnostmi), da bomo ob njih zdržali in da smo ob tem celo neomajni, še posebej, ko gre za partnerski odnos. Janez Logar večkrat poudarja, da ob možu in ženi, ki držita skupaj in imata lep odnos, tudi otroci začutijo stabilnost in se ob tem umirijo. Mi smo tisti, ki smo odrasli, poudarja Logar. Od nas se pričakuje, da z najstnikom ohranjamo stik in ga ne (s)pustimo. »Pomembno je tudi, da v najstniškem obdobju oče s svojo avtoriteto stopi malce naprej, mama pa malce nazaj,« opozarja terapevt. Naloga mame je, da očeta podpre, tako da najstnik začuti, da ni »izhoda« v smislu, kdo bo dovolil več ali katerega starša se bo dalo prepričati v nekaj, česar drugi starš ne pusti.
Kaj pa pravijo najstniki, kaj želijo od staršev?
Kot sta povedali najstnici Zala Jeseničnik in Neža Kurmanšek, ki sta nam s svojimi mnenji v obliki posnetih vložkov obogatili oddajo, pa se starši pogosto obešamo na malenkosti, iz katerih potem naredimo velik problem. Terapevt ob tem dodaja, da je napaka staršev v tem, da se obesimo na neko po našem mnenju neustrezno vedenje (»Glej, kako se obnašaš, poglej se, kako govoriš, kako pa si oblečen« itd.) in zato izgubimo fokus, ki pa nam mora biti vedno stik z najstnikom; da približno vemo, kaj se z njim dogaja in da mu tudi omogočimo pogovor o njegovih skrbeh, razočaranjih, pritiskih in bolečinah.
Ob koncu oddaje je izkušeni terapevt in oče dodal še izjemno pomembno misel: »Čarobna formula za starševstvo je urejen zakonski odnos. V takem odnosu bo tudi najstniških odklonov manj oz. bo vse skupaj manj viharno.«
Oddajo lahko poslušate tudi kot podkast.