Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Nov korak v zbliževanju med anglikanci in metodisti

Za vas piše:
M. Š.
Objava: 15. 02. 2018 / 10:45
Oznake: Cerkev, Družba
Čas branja: 2 minuti
Nazadnje Posodobljeno: 15.02.2018 / 11:00
Ustavi predvajanje Nalaganje

Nov korak v zbliževanju med anglikanci in metodisti

Zaključila se je generalna sinoda anglikanske Cerkve v Angliji.

V Londonu je od 5. do 10. februarja zasedala generalna sinoda angleške anglikanske Cerkve, ki je obrodila številne sadove. Med drugim je bil narejen velik korak naprej v odnosih med anglikanci in metodisti. Škofje, pastorji in laiki so namreč z veliko večino sprejeli dokument z naslovom Poslanstvo in služba v zavezi, v katerem je določeno, da je lahko vodja metodistične Cerkve posvečen v anglikanskega škofa in da so metodistični pastorji tudi duhovniki. Primas anglikanske Cerkve Justin Welby je novost sprejel z velikim odobravanjem in na družbenem omrežju Twitter zapisal, da je odločitev »odgovor Boga, ki preko spisov poziva k povezanosti v različnosti«.



Razlog za ta nov korak v zbliževanju med anglikanci in metodisti je tudi zmanjševanje števila vernikov in vedno manj novih poklicev, kar je prispevalo k povezovanju obeh Cerkva. V zadnjem času je postalo nemogoče voditi župnije v vsakem kraju, tako z gospodarskega vidika kot z vidika osebja. Reorganizacija je torej potrebna, da ne bi določena območja ostala brez krščanskega pričevanja. Enako velja tudi za obrobja velikih mest, kjer je vedno bolj potrebna dejavna navzočnost kristjanov, predvsem pred mnogimi težavami, s katerimi se spoprijemajo ljudje na družbenih obrobjih. Velik vpliv sekularizacije je viden tudi pri anglikanskih cerkvenih skupnostih. Dejavnih vernikov je vedno manj. Po zadnjih statističnih podatkih je prvič v zgodovini število oseb, ki redno obiskuje nedeljsko bogoslužje, padlo pod en milijon.

Anglikanski primas Justin Welby pa je na zasedanju sinode predlagal večjo vpletenost svetovne anglikanske skupnosti pri izbiri njegovega naslednika. Primasa vseh anglikancev, ki je tudi canterburyjski nadškof, naj bi izbiralo tudi vseh pet vodij narodnih cerkvenih pokrajin, s čimer bi bila na volitvah udeležena vsa svetovna območja. Pri Welbyjevi izvolitvi konec leta 2012 je bil edini predstavnik svetovne anglikanske skupnosti nadškof iz Walesa.

Vir: Radio Vatikan / Kathpress
Foto: Wikimedia Commons

Kupi v trgovini

Novo
Izpostavljeno
Dve zgodbi enega zakona
Pričevanja
24,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh