Nocoj ne pozabimo na premik urinih kazalcev!
Nocoj ne pozabimo na premik urinih kazalcev!
Na zimski čas se bomo vrnili zadnjo nedeljo v oktobru, spominjajo pri STA in dodajajo, da bomo v Evropski uniji uro premikali vsaj še naslednjih nekaj let, saj je Evropska komisija v uradnem listu EU objavila časovni razpored poletnega časa za obdobje do leta 2026.
V Sloveniji smo začeli uro premikati leta 1983. Da vsako zadnjo nedeljo v oktobru uro premaknemo za eno uro nazaj in vsako zadnjo nedeljo v marcu za eno uro naprej, smo dokončno določili leta 2006. Namen premikanja ure na poletni čas je bil izkoriščanje svetlobnih razmer s prihrankom energije. Zaradi ukrepa naj bi bilo manj prometnih nesreč in kriminala, pa tudi gospodarstvo naj bi čutilo pozitivne učinke, še spominjajo pri STA. Nasprotniki premikanja ure pa menijo, da ta ukrep negativno vpliva na biološko uro ljudi ter poslabšuje njihovo razpoloženje in zdravje.
Marsikje po svetu urinih kazalcev ne prestavljajo, ponekod so poletni čas opustili in ure ne prestavljajo več.
Evropska komisija je predlog za ukinitev premikanja ure od leta 2021 sicer podala že leta 2019, odločitev o času uveljavitve pa je prepustila državam članicam. Leta 2018 je predlog sprožil tudi javno posvetovanje na ravni EU, v katerem je sodelovalo 4,6 milijona evropskih državljanov. 84 odstotkov udeležencev je predlog ukinitve premikanja ure podprlo, med njimi novembra 2018 tudi slovenska vlada.
Marsikje po svetu urinih kazalcev ne prestavljajo, ponekod so poletni čas opustili in ure ne prestavljajo več. Prvi premik ure je bil opravljen v Avstriji in Nemčiji po 2. svetovni vojni.