Ni čiste kulture, je pa čisti evangelij
Ni čiste kulture, je pa čisti evangelij
Papež Frančišek je tudi to nedeljo ob poldne nagovoril vernike z okna apostolske palače na Trgu sv. Petra. Tako kot pri maši ob sklepu sinode je tudi tokrat opozoril na krik reveža, še posebej na krik revežev iz Amazonije.
»Po teh treh tednih se ne moremo sprenevedati, da ga nismo slišali,« je dejal papež. »Glasovi revežev, skupaj s tistimi in mnogimi drugimi znotraj in zunaj sinodalnega zasedanja, pastirjev, mladih, znanstvenikov, nas silijo, da ne ostanemo ravnodušni. Pogosto smo slišali stavek 'pozneje je prepozno', ki ne more biti le slogan.«
Na sinodi so hodili skupaj
Na sinodi so hodili skupaj, spodbujeni s pogumom in tolažbami, ki prihajajo od Gospoda. Iskreno so prisluhnili težavam in okušali lepoto povezanosti. Apostol Pavel pred smrtjo ni prosil zase, temveč za evangelij – da bi bil oznanjan vsem narodom.
Tudi na sinodi so odprli vprašanje, kaj lahko sami naredijo za evangelij. Kot odgovor je sveti oče dejal, da je treba v središče postaviti Gospoda, ne sebe. »Čutili smo se torej spodbujene, da gremo na odprto in zapustimo udobne obale naših varnih pristanišč, da bi se podali v globoke vode in ne v močvirnate vode ideologij, temveč na odprto morje, kjer Sveti Duh vabi, da vržemo mreže.«
Obračajmo se na Marijo, zavetnico malih in zatiranih
Za nadaljnjo pot je prosil, naj se obrnemo na Devico Marijo, čaščeno in ljubljeno kot Kraljico Amazonije. S ponižnim pogumom matere je postala zaščitnica svojih malih, obramba zatiranih. Zato je sveti oče dodal, da je prav iti naproti kulturi ljudstev, saj ni standardne kulture, ni neke čiste kulture, ki prečiščuje druge, je pa čisti evangelij, ki se inkulturira. »Njej, ki je v skromni nazareški hišici skrbela za Jezusa, izročimo najrevnejše otroke in naš skupen dom. Naj ona, žena upanja, izprosi, da se bo spustil nad nas Sveti Duh, ki s svojo blago ustvarjalnostjo dela vse stvari nove.«
Vir: Vatican News