Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Nepredvidljivost – temelj demokracije

Za vas piše:
Matej Kovač
Objava: 06. 11. 2024 / 07:51
Čas branja: 2 minuti
Nazadnje Posodobljeno: 06.11.2024 / 17:28
Nepredvidljivost – temelj demokracije
Matej Kovač. FOTO: Tatjana Splichal

Nepredvidljivost – temelj demokracije

V desetletjih dvajsetega stoletja, ko so v številnih evropskih državah vladale nacionalsocialistične, fašistične in komunistične diktature, so bile Združene države Amerike za pripadnike diktatorske kaste glavni sovražnik, za zatirane pa upanje in zgled demokracije.

V primerjavi z oblastno nadzorovanimi volitvami, ki so jih diktatorji potrebovali za ustvarjanje privida legitimnosti, je bil volilni proces v ZDA razmeroma pošten, izid pa nepredvidljiv. Vsi izvoljeni so vedeli, da bodo morali čez nekaj let znova na volitve in da si do takrat lahko nekateri njihovi volivci premislijo ali pa njihovi politični nasprotniki pridobijo nove podpornike.

Potem ko so v ZDA leta 1920 volilno pravico dobile tudi ženske, so si politiki začeli prizadevati za čim višjo udeležbo tistih državljanov, katerih podporo so pričakovali. Želja, da bi naredili volitve čim bolj dostopne, je privedla do za evropske razmere nenavadnega dejstva, da se v večini ameriških zveznih držav volivcu ni treba identificirati z veljavnim osebnim dokumentom s sliko. Države sicer imajo različne načine identifikacije volivca, a marsikje je sistem identifikacije in štetja nepregleden. Kadar je večinska volja volivcev očitna, pomanjkljiva transparentnost ni problematična. Ko pa gre...

Prispevek je dostopen samo za naročnike Družine.

Nazaj na vrh