Nemški škofje izdali dokument o populizmu
Nemški škofje izdali dokument o populizmu
Nemški škofje želijo z objavo dokumenta opozoriti pred »nevarno platjo populizma« v Nemčiji. Cerkev, ki je v skladu s svojim izročilom v nasprotju z osnovnimi potezami populizma, je poklicana vztrajati pri stališču, da »se problemi našega časa lahko rešijo brez podleganja boječi trdovratnosti«. Nemška škofovska konferenca v dokumentu z naslovom Zoperstaviti se populizmu podaja smernice za delovanje Cerkve pred populističnimi nagnjenji desnice.
Dokument je nastal na pobudo komisije za migracijo in komisije za pravičnost in mir, ki ju vodijo hamburški nadškof Stefan Hesse, Franz Josef Hermann Bode, škof v Osnabrücku, in trierski škof Stephan Ackermann. Besedilo so nemški škofje objavili nekaj mesecev po deželnih volitvah v treh vzhodnih nemških deželah, Brandeburgu, Saški in Turingiji. Ravno v nekdanji Vzhodni Nemčiji je nemški populistični desnici uspelo sprožiti veliko nezadovoljstva med državljani, predvsem po migracijski krizi leta 2015, in tako doseči vedno boljše volilne rezultate.
Uvod v dokument je pripravila skupina strokovnjakov pod vodstvom profesorja Andreasa Lob-Hüdepohla s Katoliške univerze za družbene vede v Berlinu. Podrobno je predstavljen sedanji položaj populističnih tendenc desnice v Nemčiji, opredeljen kot »izziv za Cerkev in družbo«. »Populizem, ki je pred nami, nam vsak dan kaže svojo nevarno plat, kajti vodi v črno-bel in zelo ozkosrčen pogled na razmere, tako v družbi kot v Cerkvi,« zatrjujejo nemški škofje. Dejansko svet postaja vedno bolj zapleten in jasno je, da ta zapletenost nekatere vznemirja. Toda populizem obljublja preenostavne odgovore.
Škofje z veliko odločnostjo obsojajo vsak poskus izrabljanja krščanstva v populistične namene. »Prepričani smo, da sta naša vera in naše katoliško izročilo vesoljne Cerkve v nasprotju s ključnimi značilnostmi populizma. Pomislimo na absolutno enakost vseh ljudi kot Božjih stvaritev. Pomislimo na temeljno zapoved ljubezni do bližnjega, ki dosega tudi tiste, ki so morda daleč od nas, a zaradi potrebe po pomoči postanejo naši bližnji.« Populistična gibanja so največkrat povezana s strahom pred družbenim propadanjem. Nasprotno pa je za Cerkev ključnega pomena razsežnost zaupanja. »Naša vera je sinonim za zaupanje v Boga, ki ne širi strahu in ustrahovanja, ampak zaupanje: zaupanje, da se bodo problemi našega časa lahko rešili brez podleganja boječi trdovratnosti.«
Cerkev je torej poklicana, da okrepi svojo pastoralo in jo usmeri v osebe, ki jih populistična nagnjenja privlačijo. »Naše poslanstvo je vstopiti v dialog z vsemi, tudi s tistimi, ki imajo popolnoma drugačne poglede.« Populistična nagnjenja niso zgolj abstrakten pojav, ampak jih lahko dojemamo kot zelo konkretno nevarnost. V nekaterih krajih je sovražno ozračje tako navzoče, da preprečuje srečanja med osebami in zastruplja družbeno sodelovanje. Pred takšnim težkim položajem nemški škofje vabijo župnijske skupnosti, naj se zoperstavijo duhovno in z ustreznimi argumenti.
Predsednik pastoralne komisije Franz Josef Bode je izpostavil potrebo po razpravi in pojasnilih znotraj same Cerkve: »So namreč tudi nekateri, ki netijo strah v skupnostih in cerkvenih skupinah ter hujskajo k zavračanju tujca in tujcev. So tudi takšni, ki izkoriščajo zaskrbljenost zaradi izgube krščanske istovetnosti ter spodbujajo sovraštvo do muslimanov in disidentov ali proti sodobnim pojmom družine ali proti družbenim spremembam ali proti istospolno usmerjenim. Vse to predstavlja izziv za pastoralo.« Msgr. Ackermann izpostavlja, da je veljavnost človekovih pravic postavljena pod vprašaj v okolju populistične desnice, ki jih opredeljuje kot »nedopustno omejevanje ljudske oblasti«. »Spoštovanje človekovega dostojanstva je lahko zagotovljeno samo v demokratični skupnosti. Enako je naša sodobna demokracija umljiva samo v skupnosti, ki jo vodi spoštovanje dostojanstva vsakega posameznika.«
Dokument nemških škofov na 73. straneh ponuja predloge za razpravo in dejavnosti, osnovne informacije in argumente ter navaja primere cerkvenih pobud in pastoralnih predlogov. Med tematikami so: analiza pojava populizma v Nemčiji, strategije in vsebine populističnih gibanj desnice, migracija in azil, islam in islamofobija, družina, ženske in enakost, istovetnost in domovina.
Vir: Radio Vatikan
Foto: splet